Zdena Studenková: Filmy a pořady s legendou české kinematografie

Zdena Studenková Filmy A Pořady

Raná kariéra a průlomové role

Zdena Studenková, herečka s nezaměnitelným hlasem a charismatem, okouzluje diváky už několik desetiletí. Její cesta k herecké slávě začala už v raném věku. Po absolvování brněnské konzervatoře v roce 1972 nastoupila do angažmá v Divadle na Vinohradech, kde strávila následujících 13 let. Právě zde na divadelních prknech sbírala cenné zkušenosti a ztvárnila řadu nezapomenutelných rolí. Její talent nezůstal bez povšimnutí ani filmařů a televizních tvůrců. Před kamerou debutovala už během studií na konzervatoři a brzy se začala objevovat v menších, ale i větších rolích v různých filmech a televizních inscenacích. Mezi první významné filmové počiny Zdeny Studenkové patří filmy jako "Parta hic" z roku 1976 nebo "Setkání v červenci" z roku 1978. Zlom v její kariéře a vstupenku mezi hereckou elitu jí ale přinesla až role Elišky ve filmu "Kulový blesk" z roku 1978, režírovaném legendárním Zdeňkem Podskalským. Tato komedie, která si okamžitě získala srdce diváků, z ní udělala hvězdu první velikosti a otevřela jí dveře k dalším filmovým a televizním projektům.

Komediální talent v 80. letech

Zdena Studenková, to jméno rezonuje československým filmovým a televizním éterem již od 70. let. Ale opravdový boom popularity zažila v 80. letech, a to především díky svému komediálnímu talentu. Diváci se s ní mohli smát u televizních obrazovek v legendárních seriálech a filmech, které se staly nedílnou součástí české a slovenské popkultury.

Vzpomeňme na roztržitou sekretářku Sukovou z bláznivé komedie "S tebou mě baví svět", která se stala doslova kultovní postavou. Její hlášky zlidověly a opakují se dodnes. Nezapomenutelná je i její role zdravotní sestřičky v komedii "Vrchní, prchni!", kde si zahrála po boku Josefa Abrháma. Její postava, věčně pronásledovaná smolařem Daliborem Vránou, bavila diváky svou naivitou a bezelstností.

Zdena Studenková v 80. letech ukázala, že je herečkou s velkým komediálním talentem a citem pro timing. Dokázala s lehkostí a humorem ztvárnit postavy, které si diváci zamilovali a které jim i po letech vykouzlí úsměv na tváři.

Spolupráce s Troškou a Svěrákem

Zdena Studenková, ikona českého filmu a divadla, se může pochlubit spoluprací s těmi nejvýznamnějšími osobnostmi české kinematografie. Mezi nimi nechybí ani režiséři Zdeněk Troška a Jan Svěrák, kteří do jejích hereckých schopností vložili velkou důvěru. S Troškou se Studenková setkala například při natáčení jeho komediální trilogie Slunce, seno..., kde ztvárnila postavu Blaženy Škopkové, svérázné předsedkyně JZD. Tato role jí přinesla obrovskou popularitu a stala se jednou z jejích nejznámějších. Spolupráce s Troškou pro Studenkovou znamenala vstup do světa lidové komedie, ve které se dokázala s lehkostí a humorem pohybovat.

zdena studenková filmy a pořady

S Janem Svěrákem se Studenková setkala při natáčení filmu Obecná škola, kde si zahrála roli maminky hlavního hrdiny, malého Edy. Film sklidil obrovský úspěch u diváků i kritiky a získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Studenková ve filmu vytvořila nezapomenutelný portrét laskavé a obětavé matky, která se snaží svému synovi vštípit ty nejlepší hodnoty. Spolupráce se Svěrákem pro Studenkovou znamenala možnost ukázat svůj herecký talent v komornějším a psychologicky propracovanějším snímku.

Dramatické role a televizní tvorba

Zdena Studenková, to jméno rezonuje českým a slovenským filmovým a televizním prostředím již desítky let. Její talent a charisma jí vynesly nezapomenutelné role v dramatech, která se nesmazatelně zapsala do srdcí diváků. Kdo by si nepamatoval její strhující výkon ve filmu "Konečná stanice" nebo "S tebou mě baví svět", kde ztvárnila svobodnou matku Zuzanu? Její herecký rejstřík je ale mnohem širší. Od dramatických rolí se s lehkostí přesouvá do komediálního žánru, o čemž svědčí její role v seriálech jako "Pojišťovna štěstí" nebo "Doktoři z Počátků". Právě v televizi Zdena Studenková našla v posledních letech svůj druhý domov. Její tvář je spojena s řadou úspěšných seriálů, které baví diváky napříč generacemi. Ať už se jedná o romantické komedie, rodinné ságy nebo kriminální příběhy, Zdena Studenková do každého projektu vnáší svůj nezaměnitelný šarm a profesionalitu. Její herecký talent, krása a charisma z ní dělají jednu z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších hereček u nás.

Seriálová královna 90. let

Zdena Studenková. Jméno, které v devadesátých letech rezonovalo českými a slovenskými televizními obrazovkami jako málokteré jiné. Tato talentovaná herečka, s charismatickým úsměvem a nezaměnitelným hereckým projevem, se stala doslova synonymem pro kvalitní seriálovou tvorbu. Ať už ztvárňovala emancipované ženy, milující matky nebo rázovité hrdinky s vlastním názorem, vždy dokázala diváky strhnout a vtáhnout do děje.

Mezi její nejvýraznější role z tohoto období patří bezesporu doktorka Eva Urbanová z legendárního seriálu "Nemocnice na kraji města po dvaceti letech". Její postava silné a obětavé lékařky, která se s odhodláním pere s nástrahami osudu i profesního života, si získala srdce diváků napříč generacemi. Stejně tak nezapomenutelná je i její kreace svérázné Marie Svobodové v komediálním seriálu "Bylo nás pět". Zdena Studenková zde s lehkostí a humorem ztvárnila postavu starostlivé, ale i panovačné matky, která se snaží držet nad svými dětmi ochrannou ruku.

zdena studenková filmy a pořady

Její herecký talent a popularita v devadesátých letech nezůstaly bez povšimnutí ani filmových tvůrců. Objevila se tak v divácky úspěšných snímcích jako "Tankový prapor" nebo "Princezna ze mlejna 2". Zdena Studenková se tak právem stala jednou z nejvýraznějších tváří české a slovenské kinematografie devadesátých let a ikonou, na kterou dodnes s láskou vzpomínají miliony diváků.

Zdena Studenková, to je záruka kvality. Ať už hraje v dramatu, komedii nebo pohádce, vždycky do role vloží kus sebe a strhne diváka.

Eliška Krásnohorská

Ordinace v růžové zahradě 2

Zdena Studenková, herečka s nezaměnitelným hlasem a charismatem, se stala neodmyslitelnou součástí českého filmového a televizního světa. Její tvář je spjata s mnoha ikonickými rolemi, a jednou z nich je bezesporu i postava zdravotní sestry, později vrchní sestry, Miriam Hejlové v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Významné filmy a pořady s Zdenou Studenkovou
Název Typ Rok
S tebou mě baví svět Film 1982
Chobotnice z II. patra Seriál 1986
Ordinace v růžové zahradě 2 Seriál 2008-současnost

Studenková se v seriálu objevila hned v prvních dílech a s krátkými přestávkami v něm působila dlouhých 13 let. Její postava prošla za tu dobu značným vývojem, od svobodné a trochu naivní ženy se vypracovala v respektovanou autoritu nemocnice a oporu pro své kolegy. Diváci si Miriam oblíbili pro její laskavost, smysl pro humor a profesionalitu, s jakou zvládala i ty nejnáročnější situace.

Zdena Studenková svým hereckým umem vdechla Miriam Hejlové život a udělala z ní jednu z nejoblíbenějších postav seriálu. Její odchod z Ordinace v roce 2018 zanechal v srdcích mnoha diváků prázdné místo a vzbudil vlnu emocí. I přesto, že se Zdena Studenková věnuje i dalším projektům, role Miriam Hejlové zůstane navždy spjata s její hereckou kariérou a připomínat ji bude i dalším generacím diváků.

Zdena Studenková, herečka s nezaměnitelným hlasem a charismatem, se opakovaně vrací na divadelní prkna, která pro ni znamenají svět. Po filmových a televizních rolích, které ji proslavily u široké veřejnosti, jako jsou "S tebou mě baví svět" nebo "Zdivočelá země", vždycky znovu nachází radost z kontaktu s živým publikem. Divadlo jí umožňuje prozkoumávat hloubku a komplexnost postav v reálném čase a bez možnosti opakování.

zdena studenková filmy a pořady

Její herecký rejstřík je obdivuhodný, zvládá komediální i dramatické role s bravurou a přirozeností. Ať už exceluje v klasických hrách českých i světových autorů, nebo se s vervou pouští do moderních experimentálních inscenací, vždycky přitahuje pozornost diváků. Její návraty na jeviště jsou vždycky událostí a vstupenky na představení s jejím jménem na plakátu bývají rychle vyprodané. Zdena Studenková zkrátka dokazuje, že divadelní prkna jsou pro ni místem, kde ožívá její vášeň pro herectví naplno.

Ocenění a uznání

Zdena Studenková, to jméno rezonuje českým a slovenským filmovým a divadelním světem už desítky let. Její talent, krása a charisma jí vynesly nejen nehynoucí přízeň diváků, ale i uznání od kritiků a odborné veřejnosti. Během své bohaté kariéry získala Zdena Studenková řadu ocenění, ať už za své divadelní role, filmové postavy, nebo za celoživotní přínos umění. Mezi nejvýznamnější ocenění patří Cena Thálie, kterou získala hned dvakrát, a to v roce 1995 za roli Marylin v muzikálu Něco za nic a v roce 2005 za roli Blanche Dubois v dramatu Tramvaj do stanice Touha. Její filmové a televizní počiny pak zdobí Český lev, kterého získala v roce 1996 za roli ve filmu Zapomenuté světlo. Nesmíme zapomenout ani na Cenu Alfréda Radoka, kterou si odnesla v roce 2002 za roli Winnie v inscenaci Šťastné dny. Zdena Studenková je zkrátka ikona, jejíž talent a charisma zanechaly v českém a slovenském umění nesmazatelnou stopu. Její ocenění jsou toho jasným důkazem a zároveň motivací pro mladé umělce, kteří se chtějí vydat v jejích stopách.

Odkaz Zdeny Studenkové: Ikona české kinematografie

Zdena Studenková patří bezesporu k nejvýraznějším tvářím českého filmu a televize. Její herecká kariéra, trvající již několik desetiletí, je spjata s celou řadou ikonických rolí, které z ní udělaly miláček publika napříč generacemi. Od komediálních postav, přes dramatické hrdinky až po role v pohádkách, Zdena Studenková vždy dokázala diváky okouzlit svým talentem a charismatem.

Mezi nejznámější filmy, ve kterých se Zdena Studenková objevila, patří bezesporu komedie S tebou mě baví svět, kde ztvárnila roli svérázné maminky Zuzany. Tato role jí přinesla obrovskou popularitu a stala se jednou z jejích nejvíce ikonických. Další nezapomenutelnou rolí je postava Elišky ve filmu Vrchní, prchni!, kde si zahrála po boku Josefa Abrháma. Její komediální talent se naplno projevil i v trilogii Slunce, seno..., která patří k divácky nejúspěšnějším českým filmům.

zdena studenková filmy a pořady

Vedle filmové tvorby se Zdena Studenková věnuje také divadlu a televizi. Na divadelních prknech ztvárnila nespočet rolí v klasických i moderních hrách a diváci ji mohou vídat v představeních na předních českých scénách. V televizi se objevila v řadě seriálů, například v Nemocnici na kraji města, Pojišťovně štěstí nebo v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Její herecký talent a charisma z ní dělají stále žádanou herečku a ikonu české kinematografie.