Kdo je kdo? Odhalujeme obsazení divergence!

Obsazení Divergence

Hlavní hvězdy Divergence

Divergence se pyšní hvězdným obsazením, které filmu vdechlo život. Shailene Woodley září jako Beatrice "Tris" Prior, odhodlaná mladá žena bojující za své místo ve světě. Theo James ztvárňuje Čtyřku, záhadného a charismatického instruktora, který se stane Trisiným spojencem i láskou. Kate Winslet podává mrazivý výkon jako Jeanine Matthews, nelítostná vůdkyně Neohrožených, která se Tris stane úhlavním nepřítelem. Mezi další významné postavy patří Christina, Trisina věrná kamarádka, kterou hraje Zoë Kravitz, a Will, Trisin kamarád z Odevzdaných, kterého ztvárňuje Ben Daughton. Ansel Elgort se představuje jako Caleb, Trisin bratr, který se přidá k jinému společenství. Miles Teller exceluje jako Peter, arogantní a soutěživý člen Neohrožených, který se stane Trisiným rivalem. Maggie Q ztvárňuje Tori, tetovací uměbnici a členku Neohrožených, která Tris pomůže na její cestě. Jai Courtney se objevuje jako Eric, nelítostný instruktor Neohrožených, který Tris znepřátelí. Mechanika Ray Stevenson a Ashley Judd ztvárňují Marcuse a Natalie Priorovy, Trisiny rodiče, kteří skrývají svá vlastní tajemství.

Shailene Woodley jako Tris Prior

Shailene Woodley ztvárnila hlavní hrdinku Tris Prior ve filmové adaptaci Divergence. Její obsazení do role bylo oznámeno v roce 2012 a okamžitě vzbudilo velký zájem fanoušků knižní předlohy. Woodley, známá pro své role v "Potomcích" a "Spektakulárním Spider-Manovi 2", přinesla na plátno Trisinu sílu, odhodlání i zranitelnost. Její herecký výkon byl široce chválen kritiky i diváky a pomohl katapultovat Divergenci mezi nejúspěšnější filmové série pro mladé publikum.

Ve filmu si zahrála po boku Theo Jamese, který ztvárnil záhadného instruktora Čtyřky. Mezi hereckým obsazením dále nechyběli Ansel Elgort, Zoë Kravitz, Miles Teller, Maggie Q, Kate Winslet a další. Chemie mezi Woodley a zbytkem hereckého obsazení byla patrná i na plátně a přispěla k autentičnosti a poutavosti filmového zpracování Divergence.

Theo James jako Čtyřka

Theo James, britský fešák s uhrančivým pohledem, se v adaptaci dystopické young adult série Divergence zhostil role tajemného a odvážného Čtyřky. Jeho postava, vlastním jménem Tobias Eaton, se stává instruktorem v Neohroženosti a zároveň ochráncem a později i láskou hlavní hrdinky Tris, kterou si zahrála Shailene Woodley.

Jamesův chladný a rezervovaný Čtyřka, skrývající pod maskou tvrdosti bolestnou minulost, si získal srdce mnoha fanoušků. Jeho chemie s Woodley na plátně jen umocnila popularitu filmové série. Zajímavostí je, že James nebyl původně první volbou pro roli Čtyřky. Tvůrci zvažovali i jiná známá jména, ale nakonec padlo rozhodnutí právě na charismatického Brita. A nutno říct, že to bylo rozhodnutí více než šťastné. Jamesova interpretace Čtyřky mu vynesla nejen slávu, ale i nominaci na cenu Teen Choice Awards v kategorii Nejlepší filmová chemie.

Kate Winslet jako Jeanine Matthews

Kate Winslet, známá svými rolemi ve filmech Titanic a Čtečka, ztvárnila ve filmové adaptaci Divergence Jeanine Matthews, hlavní antagonistku. Její postava, chladná a vypočítavá vůdkyně frakce Erudite, představuje hrozbu pro hlavní hrdinku Tris a celý systém frakcí. Winslet se pro roli Jeanine Matthews hodila perfektně – dokázala věrohodně ztvárnit jak inteligenci a autoritu, tak i chladnokrevnost a krutost této postavy. Její výkon byl diváky i kritiky hodnocen velmi pozitivně a přispěl k celkovému úspěchu filmu.

Vedlejší role: Bojovníci a přátelé

Divergence se může pochlubit hvězdným obsazením, ale i vedlejší postavy zanechávají ve filmu nesmazatelnou stopu. Bojovníci a přátelé hlavní hrdinky Tris Prior, ztvárněné Shailene Woodley, dodávají příběhu hloubku a napětí.

Mezi nezapomenutelné tváře patří Jai Courtney jako Will, Trisin věrný přítel z Neohroženosti. Jeho proměna z rivala v spojence je jednou z nejdynamičtějších dějových linek. Miles Teller jako Peter, arogantní a zákeřný sok, vnáší do výcviku napětí a nejistotu. Jeho herecký výkon je přesvědčivý a mrazivý. Zoë Kravitz jako Christina, Trisina nejlepší kamarádka, dodává filmu dávku lidskosti a humoru. Její podpora a přátelství jsou pro Tris v těžkých chvílích nepostradatelné.

I menší role, jako například Uriah, kterého si zahrál Keiynan Lonsdale, nebo Al, ztvárněný Christianem Madsenem, zanechávají ve filmu svůj otisk. Uriah je ztělesněním odvahy a optimismu, zatímco Al představuje boj s vnitřními démony a tlakem okolí.

Vedlejší postavy ve filmu Divergence nejsou jen kulisou pro hlavní hrdiny. Jsou to plnohodnotné charaktery s vlastními motivacemi, strachy a nadějemi. Jejich příběhy se prolínají s osudem Tris a dotvářejí tak komplexní obraz dystopické společnosti, ve které se film odehrává.

Zoë Kravitz jako Christina

Zoë Kravitz ztvárnila roli Christiny v sérii filmů Divergence, natočené podle knižní předlohy od Veronicy Roth. Christina je jednou z hlavních postav a blízkou přítelkyní Tris, hlavní hrdinky. Pochází ze statečnosti, ale po Testu způsobilosti si vybírá Neohroženost, stejně jako Tris. Christina je známá svou upřímností, humorem a věrností. Zoë Kravitz dokázala vystihnout jak silnou stránku Christiny, tak i její zranitelnost a nejistoty. Její herecký výkon byl diváky i kritiky hodnocen velmi pozitivně. Kromě Zoë Kravitz se ve filmu objevila i Shailene Woodley jako Tris Prior, Theo James jako Čtyřka, Ansel Elgort jako Caleb Prior, Miles Teller jako Peter Hayes a mnoho dalších. Filmy Divergence se staly celosvětovým fenoménem a získaly si miliony fanoušků.

Miles Teller jako Peter

Miles Teller, to je jméno, které si spojíte s charismatickými a talentovanými postavami. V Divergenci se Teller zhostil role Petera, jednoho ze studentů z Neohroženosti a úhlavního rivala hlavního hrdiny Tobiase, kterého si zahrál Theo James. Peter, pocházející ze vzdělanosti, je ambiciózní, bezohledný a často se uchyluje k násilí a manipulaci, aby dosáhl svých cílů. Teller dokázal do postavy vnést přesvědčivou směs arogace a nejistoty, čímž z Petera udělal jednoho z nejzajímavějších, i když ne zrovna nejmilovanějších, charakterů série. Jeho výkon sklidil pozitivní ohlasy a potvrdil jeho herecký talent, který předvedl už v předchozích filmech jako Whiplash nebo Projekt X.

Ansel Elgort jako Caleb Prior

Ansel Elgort, známý pro své role ve filmech jako "Hvězdy nám nepřály" a "Baby Driver", ztvárnil roli Caleba Priora ve filmové adaptaci dystopické série Divergence od Veronicy Roth. Caleb je starší bratr hlavní hrdinky, Tris, a na začátku příběhu se nachází ve stejné frakci jako ona - Mírovcích.

Jeho postava zpočátku působí klidně a rozvážně, ale s postupem děje se Caleb ocitá v těžkých morálních dilematech a jeho loajalita je podrobena zkoušce. Jeho rozhodnutí, často odlišná od těch Trisiných, přinášejí do jejich vztahu napětí a nejistotu.

Elgortův výkon v roli Caleba byl přijat s různými ohlasy. Někteří kritici ocenili jeho schopnost ztvárnit proměnu postavy od idealistického mladíka k pragmatickému jedinci. Jiní mu vyčítali nedostatek charisma a chemie s herečkou Shailene Woodley, která ztvárnila Tris.

Ať už je názor na Elgortův výkon jakýkoli, Caleb Prior zůstává důležitou postavou ve světě Divergence, která nutí k zamyšlení nad složitostí rodinných vztahů a morálních voleb v těžkých dobách.

Vládci frakcí: Mocní a nebezpeční

V Divergenci, dystopickém světě rozděleném na frakce podle vlastností, vládnou frakcím charismatičtí a často nemilosrdní vůdci. Každá frakce má svého představitele, jehož moc a vliv formují životy jejích členů. V čele Sečtělých, frakce oceňující vědění a logiku, stojí chladná a vypočítavá Jeanine Matthews, ztvárněná herečkou Kate Winslet. Neohrožení, frakce chránící město a prosazující fyzickou sílu, vede přísná a nekompromisní Eric, kterého si zahrál Jai Courtney. Mírumilovní, oddaní míru a harmonii, následují laskavou, ale naivní Johannu, ztvárněnou herečkou Octavií Spencer. Upřímní, cenností jim je pravda a spravedlnost, se shromažďují pod vedením upřímného, ale tvrdohlavého Marca, kterého ztvárnil Tony Goldwyn. Odpoutanci, ti, kteří nezapadají do žádné frakce, nenásledují jednoho vůdce. Tris Prior, hlavní hrdinka série ztvárněná Shailene Woodley, se stává symbolem odporu proti systému frakcí a jejich vůdcům. Její boj za svobodu a individualitu zpochybňuje mocenské struktury a odhaluje temná tajemství skrývající se za zdánlivou harmonií.

Maggie Q jako Tori Wu

Maggie Q ztvárnila roli Tori Wu ve filmové adaptaci Divergence. Tori je záhadná a drsná instruktorka Neohrožených, která má za úkol provést nováčky náročným výcvikem. Její postava je známá svým tetováním jestřába na krku a chladným chováním, ale pod tvrdou slupkou se skrývá i soucitná duše.

Maggie Q, americká herečka s vietnamskými a polskými kořeny, vnesla do role Tori Wu svou charakteristickou kombinaci krásy a drsnosti. Její fyzická zdatnost a zkušenosti s bojovými uměními z ní udělaly přesvědčivou akční hrdinku.

Fanoušci knižní předlohy ocenili, jak věrně Maggie Q ztvárnila postavu Tori. Její výkon dodal filmu na autentičnosti a pomohl přivést oblíbenou postavu z knih k životu.

Mekhi Phifer jako Max

Mekhi Phifer, známý pro své role ve filmech jako "8 Mile" a "Já, legenda", ztvárnil ve filmové adaptaci Divergence postavu Maxe. Max je vůdcem Neohrožených, jedné z pěti frakcí, do kterých je společnost v dystopické budoucnosti rozdělena. Jeho postava je symbolem síly, odvahy a odhodlání, vlastností, které jsou pro přežití v tomto světě klíčové.

Phiferovo obsazení do role Maxe bylo pozitivně přijato jak fanoušky knižní předlohy, tak filmovými kritiky. Jeho charismatické vystupování a fyzická zdatnost z něj udělaly ideálního představitele vůdce Neohrožených. Ve filmu si zahrál po boku Shailene Woodley (Tris) a Thea Jamese (Čtyřka), se kterými vytvořil přesvědčivou dynamiku.

Přestože se Max v prvním díle Divergence objevuje spíše sporadicky, jeho postava hraje důležitou roli v příběhu a ovlivňuje osudy hlavních hrdinů. Phiferův výkon dodal Maxovi na komplexnosti a hloubce, a i přes omezený prostor dokázal divákům zprostředkovat jeho motivaci a vnitřní konflikty.

Jai Courtney jako Eric

Jai Courtney, australský herec, se ve filmové adaptaci Divergence ujal role Erica, nemilosrdného a ambiciózního vůdce frakce Neohrožených. Jeho postava je známá svou tvrdostí a neochvějnou oddaností pravidlům, což z ní dělá jednoho z hlavních protivníků Tris, hlavní hrdinky příběhu.

Courtney, známý pro své role v akčních filmech jako Smrtonosná past 5 a Divergence, vnesl do postavy Erica chladnou intenzitu a fyzickou sílu. Jeho výkon perfektně vystihuje bezcitnost a krutost, které jsou pro Erica charakteristické.

Jeho interakce s postavou Tris, kterou ztvárnila Shailene Woodley, patří k nejnapínavějším momentům filmu. Diváci ho mohli vidět i v dalších úspěšných filmech jako Sebevražedný oddíl a Terminátor Genisys.

Další postavy Divergence

Kromě Tris a Four, ústředního dua Divergence, se ve filmu a knihách setkáváme s pestrou paletou postav, které dotváří komplexní svět frakcí.

Na straně Neohrožených potkáváme Christinu, Trisinu nejlepší kamarádku, a Willa, dalšího Přenose z Mírumilovných. Objevuje se tu i Al, zpočátku přátelský, ale později se ukazuje jeho zranitelnost a nejistota. Vedoucí Neohrožených, Eric a Max, reprezentují odlišné aspekty frakce - Eric je krutý a nekompromisní, zatímco Max je spíše chladně vypočítavý.

V Učených potkáváme Caleba, Trisina bratra, který se stává oddaným členem své nové frakce. Vedoucí Učených, Jeanine Matthews, je inteligentní a ambiciózní, ale zároveň chladná a manipulativní.

Vládu nad frakcemi drží v rukou představitelé jako Marcus Eaton, Fourův otec a člen Rady, a Natalie Prior, Trisina matka, která skrývá tajemství o svém spojení s Divergenty.

Výčet postav Divergence je rozsáhlý a každá z nich, ať už kladná či záporná, přispívá k napínavému ději a vykreslení světa, kde volby a činy mají dalekosáhlé následky.

Budoucnost filmové série?

Obsazení Divergence bylo plné mladých hvězd, které se díky filmům katapultovaly do podvědomí diváků. Shailene Woodley jako Tris a Theo James jako Čtyřka si získali srdce fanoušků po celém světě. Vedle nich se ve filmech objevila i řada dalších talentovaných herců, jako Ansel Elgort, Zoë Kravitz, Miles Teller a další. Úspěch filmové série byl do značné míry dán právě jejich charisma a hereckým výkonům.

Budoucnost filmové série Divergence je ale nejistá. Poslední film, Aliance, nezaznamenal takový divácký úspěch, jaký studio doufalo. Původně se plánovalo, že závěrečný díl knižní série, na které jsou filmy založeny, bude rozdělen do dvou filmů. Po vlažnějším přijetí Aliance se ale od těchto plánů upustilo.

Momentálně se zdá, že filmová série Divergence je pozastavena na neurčito. Fanoušci doufají v pokračování, ať už formou filmu nebo seriálu, ale studio se k budoucnosti série zatím nevyjádřilo. Je tedy otázkou, zda se ještě někdy setkáme s Tris, Čtyřkou a ostatními v akcí nabitém světě Divergence.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: obsazení divergence | seznam herců ve filmu