Japonské filmy: Od samurajů po anime, exotika, která vás chytne

Historie japonské kinematografie

Japonská kinematografie má bohatou a pestrou historii, která sahá až do konce 19. století. První promítání filmů v Japonsku se uskutečnilo v roce 1897. Brzy poté začali japonští filmaři natáčet vlastní filmy, zpočátku inspirované západními vzory. Ve 20. letech 20. století se objevili významní režiséři jako Yasujirō Ozu a Kenji Mizoguchi, kteří položili základy japonské filmové estetiky. Po druhé světové válce se japonský film těšil mezinárodnímu uznání díky dílům Akiry Kurosawy, jehož filmy Sedm samurajů a Rašomon získaly Oscara. V 60. a 70. letech se objevila Nová vlna japonského filmu s režiséry jako Nagisa Oshima a Shohei Imamura. Od 80. let minulého století se japonský film nadále rozvíjel a produkoval širokou škálu žánrů a stylů, od animovaných filmů studia Ghibli až po horory a akční filmy.

Slavní japonští režiséři

Japonská kinematografie nám dala mnoho talentovaných režisérů, kteří se zapsali do dějin filmu. Mezi nejznámější patří bezpochyby Akira Kurosawa, mistr samurajských eposů jako Sedm samurajů či Rašomon. Jeho filmy ovlivnily generace filmařů po celém světě. Dalším významným jménem je Jasudžiró Ozu, jehož díla se vyznačují pomalejším tempem a důrazem na rodinné vztahy. Jeho nejznámější film, Tokijský příběh, je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. Nesmíme zapomenout ani na Kenjiho Mizoguchiho, jehož filmy se často zabývají ženskými osudy v Japonsku. Jeho mistrovské dílo, Život Oharu, je srdcervoucí příběh o gejši, která se nedokáže vymanit ze spárů osudu. Tito a mnozí další japonští režiséři nám ukázali krásu a hloubku japonské kultury a zanechali po sobě nesmazatelný otisk ve světě filmu.

Žánrová pestrost japonských filmů

Japonská kinematografie je proslulá svou žánrovou rozmanitostí, která dalece přesahuje rámec samurajských filmů a anime. Od hororů (J-horror) s děsivou atmosférou, jako je „Kruh“ nebo „Nenávist“, přes dojemná dramata jako „Tokijský příběh“ až po bizarní komedie typu „Ztraceno v překladu“, si v nabídce japonských filmů najde každý to své. Zvláštní zmínku si zaslouží žánr kaiju, v němž gigantická monstra jako Godzilla bojují s armádami i mezi sebou. Japonská kinematografie zkrátka nabízí fascinující a originální zážitky pro všechny filmové fanoušky.

Anime: Fenomén z Japonska

Anime, japonský fenomén, si získal srdce milionů fanoušků po celém světě. Jeho popularita neustále roste a zasahuje do všech věkových kategorií. Co se skrývá za tímto fenoménem? Pestrá škála žánrů, od akčních dobrodružství po romantické komedie, oslovuje široké publikum. Anime se vyznačuje propracovanými postavami, poutavými příběhy a úchvatnou animací. Díky streamovacím platformám je dnes anime dostupnější než kdy dříve a jeho popularita tak nejspíš jen poroste.

Japonské filmy na mezinárodní scéně

Japonská kinematografie si vydobyla významné místo na mezinárodní scéně a ovlivnila filmaře i diváky po celém světě. Od průkopnických děl Akiry Kurosawy po poetické filmy Hayao Miyazakiho si japonské filmy získaly uznání pro svou krásu, emoce a uměleckou vizi. Mezi ikonické japonské filmy, které zanechaly trvalý dojem, patří Sedm samurajů, Rashomon a Cesta do fantazie. Tyto filmy ukazují šíři a hloubku japonské kinematografie, od samurajských eposů po animované fantazie. Japonské filmy i nadále fascinují a inspirují publikum po celém světě a představují jedinečnou a podmanivou filmovou kulturu.

Kde sledovat japonské filmy?

Existuje mnoho způsobů, jak se ponořit do světa japonské kinematografie. Pro fanoušky klasiky nabízí komentované projekce Filmový ústav, často doplněné o přednášky filmových historiků. Festival japonského filmu přináší každoročně výběr nejslibnějších novinek i restaurovaných snímků. Online platformy jako Netflix či HBO Max rozšiřují své nabídky o japonské filmy a seriály s českými titulky. Pro náročnější diváky existují specializované streamovací služby zaměřené výhradně na asijskou tvorbu. Nezapomeňte také na lokální videopůjčovny, kde můžete objevit skryté klenoty japonské kinematografie.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: japonské filmy | filmy japonské produkce