DC filmy: Temná strana filmového vesmíru?

Dc Filmy

Úspěšné začátky s Supermanem

Svět DC filmů je plný ikonických postav a Superman, muž z oceli, je bezpochyby jednou z nejzářivějších hvězd. Jeho filmová historie je bohatá a plná úspěšných začátků. Prvním velkým krokem byl film "Superman" z roku 1978 s Christopherem Reevem v hlavní roli. Tento film nastavil laťku pro filmové adaptace komiksů velmi vysoko. Reeveovo ztvárnění Supermana bylo přesvědčivé a lidské, přestože disponoval nadlidskými schopnostmi. Film se stal kasovním trhákem a inspiroval celou generaci fanoušků.

Později, v roce 2006, se Superman vrátil na plátna kin ve filmu "Superman Returns" s Brandonem Routhem v hlavní roli. Tento film navazoval na události z původních filmů s Reevem a snažil se o nostalgickou atmosféru. I když "Superman Returns" nebyl tak revoluční jako jeho předchůdce, stále si získal srdce mnoha diváků. Routhův výkon byl chválen pro jeho ušlechtilost a zranitelnost.

V roce 2013 přišel restart filmového světa Supermana s filmem "Muž z oceli" a s Henrym Cavillem v hlavní roli. Tento film představil temnější a realističtější verzi Supermana, která se potýkala s etickými dilematy a svou vlastní identitou. Cavillův Superman byl silný a odhodlaný, ale zároveň zranitelný a nejistý. "Muž z oceli" rozdělil fanoušky, ale i tak se stal komerčním úspěchem a nastartoval novou éru DC filmů.

Temný rytíř: Nolanův milník

Film Temný rytíř z roku 2008 režírovaný Christopherem Nolanem se stal milníkem nejen v žánru komiksových filmů, ale i v kinematografii jako takové. Film s Christianem Balem v roli Batmana a zesnulým Heathem Ledgerem v roli Jokera, si podmanil publikum i kritiky po celém světě. Temný rytíř dokázal, že komiksové filmy můžou být víc než jen zábavné blockbustery. Nabídl komplexní příběh s propracovanými postavami, realistickou akcí a temnou, tíživou atmosférou. Ledgerův Joker se stal ikonou filmové historie a jeho výkon dodnes nahání husí kůži. Úspěch Temného rytíře otevřel dveře dalším ambiciózním komiksovým adaptacím a ukázal, že i filmy od DC Comics můžou konkurovat marvelovskému filmovému universu. Jeho vliv je patrný dodnes a Temný rytíř si právem zaslouží označení milník.

Rozšířený vesmír DC: První pokusy

Svět DC filmů nebyl vždycky propojený tak, jak ho známe dnes.

První náznaky propojeného světa, neboli "Rozšířeného vesmíru DC", se objevily dávno před filmy jako Muž z oceli nebo Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.

Už v roce 1978 se Superman Christophera Reevea stal fenoménem a odstartoval sérii filmů, která pokračovala až do roku 1987. Tyto filmy, ačkoliv se lišily v kvalitě a tónem, sdílely stejný fikční svět a herce v hlavních rolích.

dc filmy

V roce 1989 přišel Batman Tima Burtona s Michaelem Keatonem v hlavní roli. I tento film se dočkal pokračování a i když se neodehrával ve stejném světě jako Superman Christophera Reevea, ukázal, že filmy podle komiksů od DC Comics můžou být kasovní trháky a oslovit široké publikum.

Během 90. let a začátku nového milénia jsme se dočkali filmů jako Batman navždy, Batman a Robin, Superman: Superman se vrací, a Batman začíná. Každý z těchto filmů se snažil o vlastní interpretaci postav a příběhů z komiksů, ale žádný z nich se nesnažil o vytvoření propojeného světa.

Až teprve s příchodem filmů jako Iron Man a Avengers od konkurenčního Marvel Studios se začalo vážně uvažovat o propojeném světě filmů od DC Comics.

Krize a kontroverze: Justice League

Snímek Justice League z roku 2017, ačkoliv dlouho očekávaný fanoušky, se stal symbolem krize a kontroverze v DC Extended Universe. Po vlažném přijetí filmů Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a Suicide Squad, vkládalo studio Warner Bros. do Justice League velké naděje. Cílem bylo konkurovat marvelovskému filmovému universu a představit divákům epické spojení ikonických hrdinů. Bohužel, produkce filmu byla poznamenána řadou problémů.

Režisér Zack Snyder musel odstoupit z projektu kvůli rodinné tragédii a byl nahrazen Jossem Whedonem, který dotočil značnou část filmu. Whedonův styl se ale od Snyderova výrazně lišil, což vedlo k nekonzistentnímu tónu a zmatené struktuře filmu. Fanoušci si stěžovali na zbytečné humorné scény, slabý scénář a nevyužitý potenciál postav. Kritika nebyla o nic shovívavější a film propadl i v kinech.

Následně se spustila vlna spekulací a obvinění. Objevily se informace o rozsáhlých přetáčkách, neshodách mezi Snyderem a studiem, a také o toxickém pracovním prostředí na place. Herci a členové štábu se začali ozývat se svými negativními zkušenostmi. Aféra vyvrcholila hnutím ReleaseTheSnyderCut, v jehož rámci fanoušci požadovali vydání Snyderovy původní verze filmu. Po letech spekulací a kampaní studio Warner Bros. skutečně v roce 2021 vydalo Snyder Cut Justice League. Tato verze se setkala s mnohem pozitivnějšími reakcemi, ačkoliv i ona má své kritiky. Celá kauza Justice League tak poukázala na problematické aspekty filmového průmyslu a sílu fanouškovské komunity.

Filmy od DC Comics, to je jako byste ponořili temný komiksový svět do syrové reality, kde hrdinové krvácejí, pochybují a někdy i prohrávají.

Eliška Nováková

Nové začátky: Aquaman a Shazam!

Svět DC filmů se neustále vyvíjí a s ním přicházejí i nové začátky pro ikonické postavy. "Aquaman a ztracené království" slibuje epické pokračování dobrodružství podmořského hrdiny, tentokrát s větším důrazem na mytologii a kulturu Atlantidy. Jason Momoa se vrací jako charismatický Arthur Curry, který se musí postavit nové hrozbě a zároveň čelit následkům svých minulých činů. Fanoušci se můžou těšit na strhující akci, dechberoucí vizuální efekty a další prohloubení Aquamanova světa.

dc filmy

Na druhé straně spektra DC univerza se chystá "Shazam! Hněv bohů", pokračování komediálního hitu, který si získal srdce diváků. Zachary Levi se vrací jako Shazam, dospělá verze teenagera Billyho Batsona, který získává superschopnosti od starověkého kouzelníka. Tentokrát se Billy a jeho přátelé musí postavit proti hrozbě, která by mohla zničit svět, jak ho známe. Film slibuje vtipné momenty, napínavou akci a dojemné okamžiky, které potěší fanoušky všech věkových kategorií.

Oba filmy představují důležité milníky pro DC filmy. "Aquaman a ztracené království" má potenciál dále rozvíjet propojený svět DC hrdinů, zatímco "Shazam! Hněv bohů" dokazuje, že i v rámci superhrdinského žánru je prostor pro humor a optimismus.

Joker: Temná stránka slávy

Joker, to je postava, která pronikla do popkultury jako málokterá jiná. Od komiksů přes animované seriály až po velkofilmy, Jokerův zlověstný smích a děsivá šklebící se maska zanechaly nesmazatelnou stopu v myslích diváků po celém světě. Jeho popularity se chytli i filmoví tvůrci a Joker se tak stal jedním z nejčastěji ztvárňovaných komiksových záporáků vůbec.

Vlastnost DC Filmy Marvel Filmy
Filmové univerzum DC Extended Universe (DCEU) Marvel Cinematic Universe (MCU)
První film Superman (1978) Iron Man (2008)

Vždyť kdo by si nepamatoval na legendární výkon Jacka Nicholsona v Batmanově filmu Tima Burtona z roku 1989? Jeho maniakální Joker s nakažlivým smíchem a láskou k efektním výbuchům nastavil laťku pro filmové adaptace komiksů pořádně vysoko. A co teprve oscarový výkon Heatha Ledgera v Temném rytíři z roku 2008? Jeho ztvárnění Jokera jakožto chaotického a nepředvídatelného agenta zkázy dodnes nahání hrůzu a fascinuje diváky po celém světě.

I Joaquin Phoenix si v roce 2019 vysloužil Oscara za svůj strhující výkon v psychologickém dramatu Joker, které zkoumalo temné pozadí vzniku této ikonické postavy. Joker se tak stal fenoménem, který překračuje hranice žánrů a generací. Jeho temná stránka slávy tkví v tom, že nás nutí se konfrontovat s našimi vlastními démony a temnými stránkami lidské povahy.

dc filmy

The Batman: Pattinsonův surový pohled

Robert Pattinson v roli Temného rytíře přinesl do světa DC filmů svěží vítr. Jeho surový, syrový pohled na Batmana, který se teprve hledá v boji se zločinem, rezonuje s diváky toužícími po temnější a realističtější adaptaci komiksové legendy. Pattinsonův Batman není uhlazený playboy ani zkušený strážce Gothamu. Je to mladý, hněvivý a zraněný muž, který se teprve učí, co obnáší nést těžké břímě netopýřího symbolu. Jeho cesta za pomstou za smrt rodičů se prolíná s bojem proti korupci a zlu, které pohlcuje Gotham City. Pattinsonův výkon je syrový, intenzivní a plný emocí. Diváci vidí Batmana zranitelného, nejistého a plného pochybností, což z něj dělá jednu z nejpoutavějších a nejlidštějších verzí této ikonické postavy.

Budoucnost DC filmů: Co nás čeká?

Po bouřlivém roce 2022, kdy se DC Extended Universe potýkalo s problémy jako zrušení Batgirl a změny ve vedení, se fanoušci právem ptají: Jaká je budoucnost filmů od DC Comics? Plány Jamese Gunna a Petera Safrana, nových šéfů DC Studios, naznačují nový směr. Jejich cílem je propojit filmy, seriály a hry do jednoho konzistentního univerza, podobně jako to dělá Marvel.

Co to znamená v praxi? Můžeme se těšit na nové začátky s postavami jako Superman (Superman: Legacy) a Batman (The Brave and the Bold). Některé postavy z předchozí éry DCEU, například Margot Robbie jako Harley Quinn, se pravděpodobně vrátí. Zároveň se ale zdá, že filmy jako Aquaman a Wonder Woman 1984 nebudou pokračovat.

Fanoušci se můžou těšit na mix známých a méně známých postav. Vedle Supermana a Batmana se chystají filmy o Supergirl, Swamp Thingovi a skupině The Authority. Důležitou roli sehraje i streamovací platforma HBO Max, kde se budou odehrávat seriálové projekty propojené s filmovým světem.

Budoucnost DC filmů je sice nejistá, ale rozhodně ne nezajímavá. James Gunn a Peter Safran mají před sebou nelehký úkol, ale jejich vize sdíleného univerza s promyšlenou kontinuitou dává fanouškům naději na svěží a vzrušující budoucnost. Zda se jim to podaří, ukáže až čas a reakce publika.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: dc filmy | filmy od dc comics