České filmové pecky roku 2021, které musíte vidět!

Nové České Filmy 2021

Rok 2021 v českém filmu

Rok 2021 byl pro český film rokem oživení po těžkém roce 2020, kdy pandemie COVID-19 ochromila kinematografii po celém světě. Diváci se konečně mohli vrátit do kin a užít si premiéry nových českých filmů. Mezi nejúspěšnější snímky patřil bezesporu film Zátopek od Davida Ondříčka, který získal 12 Českých lvů. Film mapuje životní příběh legendárního běžce Emila Zátopka a jeho ženy Dany. Dalším divácky oblíbeným filmem byla pohádka Princezna zakletá v čase 2 od Petra Kubíka, která navázala na úspěch prvního dílu. Do kin se vrátila i režisérka Slávka Bodnárová s dramatem Kdyby radši hořelo, které se s nadhledem a humorem zamýšlí nad tématem extremismu v české společnosti. Rok 2021 byl také rokem dokumentárních filmů. Velký ohlas vzbudil snímek Karel o Karlu Gottovi od režisérky Olgy Malířové Špátové, který nabídl intimní pohled do života této hudební legendy. Pozornost si zaslouží i dokumenty Zkouška umění od Adély Komrzý a Mikuláše Kořínka, který se věnuje problematice přijímacích zkoušek na umělecké školy, a Nová šichta Jindřicha Andrše, která sleduje osud horníka, který se po zavření dolu rekvalifikuje na programátora. Rok 2021 byl pro český film rokem návratu k normálu a nabídl divákům pestrou škálu žánrů a témat.

Očekávané premiéry

Rok 2021 byl pro českou kinematografii bohatý na novinky. Diváci se dočkali řady premiér napříč žánry, od dramat přes komedie až po pohádky. Mezi nejúspěšnější snímky patřil film "Zátopek" režiséra Davida Ondříčka, který sklidil ovace kritiky i diváků a získal několik Českých lvů. Velký zájem vzbudil také film "Jan Žižka" režiséra Petra Jákla, který se stal nejdražším českým filmem všech dob. Milovníci komedií si přišli na své s filmy "Shoky & Morthy: Poslední velká akce" a "Matky", které bavily v kinech celou rodinu. Dětské publikum nadchly pohádky "Princezna zakletá v čase 2" a "Gump - pes, který naučil lidi žít". Rok 2021 potvrdil, že český film má divákům co nabídnout a že si své místo na slunci rozhodně zaslouží.

Nejúspěšnější filmy roku

Rok 2021 byl pro české filmy ve znamení návratu do kin po pandemii. Diváci se konečně dočkali premiér, které byly odloženy z roku 2020. Mezi nejúspěšnější snímky roku 2021 patřily:

  • Zátopek – Sportovní drama o legendárním běžci Emilu Zátopkovi, v hlavní roli s Václavem Neužilem. Film získal 12 Českých lvů a stal se divácky nejúspěšnějším filmem roku.
  • Matky – Komedie o mateřství a přátelství, která bavila diváky v kinech. V hlavních rolích se představily Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková a Sandra Nováková.
  • Shoky & Morthy: Poslední velká akce – Pokračování populární komedie o dvou kamarádech, kteří se snaží prorazit na YouTube.
  • Jan Žižka – Historický velkofilm o Janu Žižkovi s Benem Fosterem v hlavní roli. Film se natáčel v angličtině a zaujal i mezinárodní publikum.
  • Myši patří do nebe – Animovaný film pro celou rodinu o nepravděpodobném přátelství myšky a lišáka.

Kromě těchto titulů se v kinech objevila i řada dalších zajímavých českých filmů, jako například Láska hory přenáší, Betlémské světlo nebo Atlas ptáků. Rok 2021 tak byl pro české filmy úspěšný a potvrdil, že česká kinematografie má divákům co nabídnout.

nové české filmy 2021

Nové tváře českého filmu

Český film v roce 2021 přivítal na scénu řadu nových tváří, které zaujaly talentem a svěžím větrem. Mezi nimi zazářila například talentovaná Eliška Křenková, která si zahrála hlavní roli ve filmu "Zpráva o záchraně mrtvého". Její autentické herectví a charisma si získaly srdce diváků i kritiky. Dalším objevem se stal Jan Strejcovský, jehož výkon ve filmu "Chyby" mu vynesl nominaci na Českého lva. Strejcovský zaujal přirozeností a přesvědčivým ztvárněním složitého charakteru.

Zapomenout nesmíme ani na herečku Annu Fialovou, která se blýskla ve filmu "Okupace". Její role mladé dívky v období normalizace byla plná emocí a síly. Slibným debutem se může pochlubit i režisér Adam Sedlák, jehož snímek "BANGER." sklidil ovace na filmových festivalech. Sedlákův film zaujal originálním stylem a syrovým pohledem na současnou mladou generaci.

Rok 2021 byl pro nové tváře českého filmu úspěšný a ukázal, že česká kinematografie má velký potenciál a budoucnost.

Festivalové úspěchy

Rok 2021 byl pro nové české filmy ve znamení nejistoty, ale i naděje. Pandemie koronaviru sice zkomplikovala natáčení i distribuci, ale zároveň dala prostor pro online festivaly a nové formy prezentace. A některé snímky si i přes nepřízeň osudu našly cestu k divákům a kritice.

Zaujaly filmy s historickou tematikou, jako například drama "Zátopek" o legendárním běžci Emilu Zátopkovi, které se stalo diváckým hitem. Mezinárodní úspěch zaznamenal snímek "Moje slunce Mads" režisérky Bohdany Temirovy, který získal cenu za nejlepší režii na festivalu Sundance. Do kin vstoupila i dlouho očekávaná pohádka "Princezna zakletá v čase" a komedie "Shoky & Morthy: Poslední velká akce", která se stala nejnavštěvovanějším českým filmem roku.

České filmy se neztratily ani na mezinárodních festivalech. Dokument "Ztracený domov" o osudech lidí po výbuchu v Bejrútu získal cenu poroty na festivalu v Locarnu. Animovaný film "Světlonoc" byl oceněn na festivalu v Annecy.

nové české filmy 2021

Rok 2021 ukázal, že česká kinematografie má i přes těžké podmínky potenciál zaujmout a oslovit. Diváci se můžou těšit na další zajímavé projekty, které se v současnosti připravují.

Dokumentární tvorba

Rok 2021 byl pro český dokument silným ročníkem. Diváci i kritici ocenili snímky, které s hloubkou a citem nahlížely na rozmanitá témata. Od intimních portrétů osobností přes zkoumání společenských fenoménů až po fascinující výpravy do historie.

Srovnání vybraných českých filmů roku 2021
Název filmu Žánr Režie
Zátopek Sportovní drama David Ondříček
Myši patří do nebe Animovaný / Rodinný Denisa Grimmová, Jan Bubeníček

"Zátopek" Davida Ondříčka sklidil zasloužený obdiv za strhující ztvárnění života a kariéry legendárního běžce Emila Zátopka. Film s bravurou kombinuje archivní záběry s hranými sekvencemi a odhaluje sportovní i lidskou stránku této ikony.

Společensky angažovaný dokument "Velké nic" Víta Klusáka a Barbory Chalupové se s vervou pustil do tématu dezinformací a manipulace na internetu. Film srozumitelně a zároveň poutavě ukazuje mechanismy, kterými se šíří fake news a jak ovlivňují naše životy.

Do historie nás pak zavedl "Můj otec, agent StB" Zuzany Stivínové. Osobně laděný dokument představuje rodinné trauma autorky, jejíž otec byl agentem Státní bezpečnosti. Film otevírá bolestnou kapitolu českých dějin a klade otázky viny, odpuštění a smíření.

Výčet pozoruhodných dokumentů z roku 2021 by samozřejmě mohl pokračovat. Zmíněné snímky však jasně dokazují, že český dokumentární film je ve skvělé kondici a nebojí se dotýkat aktuálních i nadčasových témat.

České filmy online

Rok 2021 byl pro českou kinematografii plodným rokem, přinesl řadu zajímavých a kvalitních filmů napříč žánry. Diváci si tak mohli užít napínavé thrillery, dojemné dramata, ale i komedie, které rozesmály celou rodinu. Mezi nejdiskutovanější snímky roku 2021 patřil bezesporu film "Zátopek" od Davida Ondříčka, který mapoval život a kariéru legendárního běžce Emila Zátopka. Skvělé herecké výkony předvedli i herci v psychologickém dramatu "Havel" od Slávka Horáka, které se zaměřilo na život Václava Havla před jeho vstupem do politiky. Milovníci romantických komedií si přišli na své s filmem "Zápatek a kabelka" od Martina Dolenského, který s humorem a nadhledem popisoval strasti a radosti partnerského života. Rok 2021 ale nebyl jen rokem zavedených tvůrců, do kin se prosadily i snímky mladých a talentovaných režisérů. Za zmínku stojí například drama "Chyby" od Jana Prušinovského, které si na svůj účet připsalo řadu ocenění z filmových festivalů. Nové české filmy z roku 2021 tak dokázaly, že česká kinematografie má co nabídnout a diváci se i v budoucnu mají na co těšit.

nové české filmy 2021

Trendy v českém filmu

Rok 2021 byl pro český film rokem zotavování po pandemii, ale i rokem zajímavých trendů. Diváci se hladově vraceli do kin a tvůrci jim nabídli pestrou paletu žánrů a témat.

Zaujaly historické filmy jako "Zátopek" od Davida Ondříčka, který s emocemi sledoval osud sportovní legendy, nebo "Jan Žižka" Petra Jákla, ambiciózní podívaná s mezinárodním obsazením. Silné téma normalizace rezonovalo ve filmech "Zpráva o životě" a "Atlas ptáků".

Komedie si udržely své místo s tituly jako "Shoky & Mrtvý Jimmy" a "Matky", které s humorem a nadhledem nahlížely na běžné životní situace. Dokumentární tvorba se blýskla snímky "V síti" o nádorech sexuálních predátorů na internetu a "Karel" o životě Karla Gotta.

Rok 2021 potvrdil, že český film má co nabídnout. Od velkolepých historických dramat, přes intimní psychologická dramata až po zábavné komedie, diváci si přišli na své.

Doporučení k zhlédnutí

Rok 2021 byl pro českou kinematografii bohatý na zajímavé počiny. Diváci si přišli na své v různých žánrech, od dramatu přes komedii až po historické filmy. Pokud jste nestihli všechny novinky zhlédnout v kinech, nezoufejte. Mnoho z nich je nyní dostupných na DVD, Blu-ray nebo na streamovacích platformách. Mezi filmy, které by vám neměly uniknout, patří například oceňované drama "Zátopek" o legendárním běžci Emilu Zátopkovi. Film zaujme nejen sportovními výkony, ale také silným příběhem a skvělými hereckými výkony. Pro milovníky komedií je tu pak třeba "Shoky & Morthy: Poslední velká akce", která slibuje pořádnou dávku humoru a zábavy. Pokud dáváte přednost historickým filmům, nenechte si ujít "Jan Žižka", velkolepý snímek o jednom z nejvýznamnějších českých panovníků. Fanoušci pohádek si zase přijdou na své u animovaného filmu "Myši patří do nebe", který okouzlí malé i velké diváky. Ať už preferujete jakýkoli žánr, v nabídce českých filmů z roku 2021 si jistě vyberete.

Výhled do budoucna

Rok 2021 byl pro českou kinematografii rokem znovuzrození. Po těžkém období pandemie se kina znovu otevřela a diváci se s chutí vrátili k sledování filmů na velkém plátně. České filmy si vedly skvěle a některé z nich, jako například Zátopek nebo Spolu, se staly kasovními trháky.

nové české filmy 2021

Tato nová vlna zájmu o český film dává naději do budoucna. Čeští filmaři se nebojí experimentovat s žánry a tématy, a tak se můžeme těšit na další originální a kvalitní snímky. V roce 2022 a dále se můžeme těšit na historická dramata, romantické komedie, psychologické thrillery a mnoho dalšího.

Důležitým faktorem pro další rozvoj české kinematografie je podpora státu a filmových fondů. Investice do filmové produkce se vracejí v podobě kvalitních filmů, které přitahují diváky do kin a šíří dobré jméno české kultury v zahraničí.

Budoucnost českého filmu je tedy světlá. S talentovanými filmaři, zajímavými projekty a podporou veřejnosti se můžeme těšit na další zlatou éru české kinematografie.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: nové české filmy 2021 | nové české filmy z roku 2021