Brněnská Olympia: Kino s duší a historií

Brno Olympia Kino

Historie kina Olympia

Kino Olympia, to je pojem, který v Brně rezonuje už od první republiky. Jeho příběh se začal psát v roce 1926, kdy se otevřely jeho brány divákům lačnícím po filmových zážitcích. Původně se jmenovalo „Bio Universum“ a jeho secesní interiér bral dech. Později se přejmenovalo na „Kino Moskva“, aby nakonec zakotvilo u názvu, který mu zůstal dodnes – Kino Olympia.

Během let prošlo kino mnoha proměnami. Zažilo slávu filmového plátna i období útlumu. V 90. letech minulého století se dokonce ocitlo na pokraji zániku. Naštěstí se našli nadšenci, kteří mu vdechli nový život. Díky nim se Kino Olympia stalo jedním z center brněnské kulturní scény.

Dnes je Kino Olympia moderním kinem s digitální projekcí a kvalitním ozvučením. Nabízí pestrý program pro všechny věkové kategorie. Kromě filmových projekcí se tu konají i koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Kino Olympia je zkrátka místem, kde to žije kulturou.

Architektonický skvost Brna

Kino v Olympii v Brně, to není jen tak obyčejné kino. Je to architektonický skvost, který se pyšní bohatou historií a jedinečnou atmosférou. Postavené v roce 1929 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, se stalo symbolem brněnské moderny a dodnes uchvacuje svou elegancí a nadčasovostí. Interiér kina, s jeho křivkami, geometrickými tvary a luxusními materiály, jako je mramor a chrom, vás přenese zpět do zlaté éry kinematografie.

Olympia ale není jen pastvou pro oči. Je to místo s duší, kde se snoubí historie s moderní technologií. Dnes kino nabízí divákům špičkový zvukový a obrazový zážitek v několika sálech, včetně toho hlavního, který pojme přes 500 diváků. Kino v Olympii je tak stále živým centrem kulturního dění, kde se promítají nejnovější filmové trháky, ale i artové snímky a dokumenty. Ať už jste filmový nadšenec, nebo jen hledáte nevšední kulturní zážitek, Kino v Olympii v Brně je tou pravou volbou.

Proměny a rekonstrukce

Kino v Olympii v Brně, dříve známé jako Olympia, prošlo během své existence řadou proměn a rekonstrukcí. Původní biograf, otevřený v roce 1929, se pyšnil moderním vybavením a kapacitou přes 1000 diváků. Po druhé světové válce došlo k znárodnění a přejmenování na Kino Moskva. V 60. letech minulého století proběhla první velká rekonstrukce, která přinesla rozšíření hlediště a instalaci širokoúhlého plátna. Kino se stalo oblíbeným místem pro premiéry a filmové festivaly.

V 90. letech, po navrácení původním majitelům, se kino vrátilo k názvu Olympia. Proběhla další modernizace, včetně digitalizace projekce a zvuku. V roce 2013 se Kino v Olympii stalo součástí sítě multikin CineStar. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2019 a přinesla komfortnější sedačky, vylepšený zvukový systém a rozšíření nabídky občerstvení. Dnes je Kino v Olympii moderním kinem s pěti sály, které nabízí širokou škálu filmových titulů a pořádá kulturní akce.

brno olympia kino

Široká nabídka filmů

Kino Olympia v Brně, často nazývané také Olympia Brno, je proslulé svou širokou nabídkou filmů. Návštěvníci si zde mohou vybrat z pestré palety žánrů, od nejnovějších hollywoodských trháků, přes nezávislé evropské filmy, až po dokumenty a klasiky světové kinematografie. Kino Olympia Brno si zakládá na tom, aby uspokojilo vkus i těch nejnáročnějších diváků. Proto pravidelně uvádí filmové projekce v původním znění s titulky, tematické filmové přehlídky a festivaly. Díky tomu se Kino Olympia v Brně stalo oblíbeným místem setkávání milovníků filmového umění z Brna a okolí.

V Olympii se promítalo za první republiky, za socialismu i promítá se dnes. Každá éra do těchto zdí promítla kousek sebe a já doufám, že se i v budoucnu najdou filmy, které budou stát za promítnutí právě tady.

Hana Nováková

Festivaly a filmové akce

Kino Olympia v Brně, známé také jako Olympia Brno, je oblíbeným místem pro filmové fanoušky a dějištěm mnoha festivalů a filmových akcí. Díky své poloze v srdci Brna a bohaté historii je ideálním místem pro setkávání milovníků kinematografie. Kino Olympia pravidelně hostí filmové festivaly s různorodým zaměřením, od dokumentárních filmů přes animované snímky až po nezávislou tvorbu. Tyto festivaly přinášejí do Brna svěží vítr a umožňují divákům zhlédnout snímky, které by jinak neměli šanci vidět na velkém plátně. Kromě festivalů pořádá Kino Olympia i další filmové akce, jako jsou předpremiéry, filmové maratony, besedy s tvůrci a tematické projekce. Tyto akce lákají širokou škálu diváků a přispívají k oživení kulturního dění v Brně. Kino Olympia v Brně je tak nejen místem pro sledování filmů, ale i důležitým centrem filmové kultury a místem setkávání filmových nadšenců.

Kavárna a letní kino

Kino Olympia v Brně, to není jen o filmech. Je to místo s bohatou historií a širokou nabídkou aktivit. V jeho prostorách najdete i útulnou kavárnu, která je ideálním místem pro setkání s přáteli před filmem nebo pro příjemné posezení po jeho skončení. Kavárna nabízí široký výběr teplých i studených nápojů, od kávy a čaje po víno a pivo. Nechybí ani drobné občerstvení, jako jsou koláče, sendviče nebo slané pochutiny.

brno olympia kino
Vlastnost Olympia Kino Brno
Jazyk titulků České titulky u většiny filmů
Typ projekce Digitální 2D, vybrané filmy ve 3D

Během letních měsíců se pak promítání přesouvá pod širou oblohu. Kino v Olympii v Brně otevírá své letní kino, které nabízí nezapomenutelnou atmosféru filmových večerů pod hvězdami. Letní kino je oblíbeným místem pro romantické schůzky i pro rodiny s dětmi. Promítají se zde jak filmové novinky, tak i klasické filmy a pohádky.

Atmosféra a zážitek

Kino v Olympii v Brně, to není jen tak obyčejné kino. Už při vstupu do foyer vás pohltí atmosféra filmové historie. Červené koberce, elegantní lustry a dobové plakáty vás přenesou v čase a navodí tu správnou atmosféru pro sledování filmového skvostu. Sály kina v Olympii si zachovávají svůj původní ráz s vysokými stropy a pohodlnými sedadly, které zaručují komfortní zážitek z projekce. Ať už se chystáte na hollywoodský trhák, nezávislý film nebo filmový festival, kino v Olympii vám nabídne nezapomenutelný zážitek. Promítání na velkém plátně s perfektním zvukem vás vtáhne do děje a umožní vám vychutnat si filmy naplno. Kino v Olympii je ideálním místem pro všechny filmové nadšence, kteří hledají spojení kvalitní filmové produkce s jedinečnou atmosférou.

Vstupenky a program

Vstupenky na promítání v kině Olympia v Brně, oficiálně Kino v Olympii, si můžete zakoupit online na oficiálních stránkách kina nebo osobně na pokladně kina. Online nákup je rychlý a pohodlný, stačí si vybrat film a sedadlo a zaplatit kartou. Pokladna kina je otevřena vždy hodinu před začátkem prvního promítání.

Program kina Olympia Brno je pestrý a zahrnuje nejnovější filmové trháky, artové filmy, dokumenty i filmy pro děti. Aktuální program najdete na webových stránkách kina, v tištěné podobě v kině nebo na informačních tabulích v prostorách kina. Kino v Olympii v Brně také pravidelně pořádá filmové festivaly, tematické projekce a další doprovodné akce.

Ceny vstupenek se liší dle typu promítání a dne v týdnu. Základní vstupenka na běžné promítání se pohybuje okolo 150 Kč, na 3D promítání okolo 200 Kč. Kino nabízí i zvýhodněné vstupenky pro studenty, seniory a ZTP.

Pro více informací o vstupenkách a programu kina Olympia Brno navštivte oficiální webové stránky kina.

Doprava a parkování

Kino Olympia a Kino v Olympii v Brně se nachází v samém srdci města na Moravském náměstí, což zajišťuje snadnou dostupnost různými dopravními prostředky.

brno olympia kino

Městská hromadná doprava:

Tramvajové zastávky "Moravské náměstí" a "Malinovského náměstí" jsou vzdáleny jen pár minut chůze od kina a projíždí jimi mnoho tramvajových linek.

V blízkosti se nachází také autobusové zastávky "Moravské náměstí" a "Rooseveltova", které obsluhují několik autobusových linek.

Autem:

Pro příjezd autem je k dispozici několik placených parkovišť v okolí kina, například parkoviště na ulici Kopečná nebo parkoviště Domini park.

Doporučujeme zkontrolovat aktuální dostupnost a ceny parkování před vaší návštěvou.

Jízdní kolo:

V okolí kina se nachází několik stojanů na kola, kde si můžete bezpečně uzamknout své kolo.

Cyklostezky vedou přímo na Moravské náměstí, což umožňuje pohodlnou a bezpečnou jízdu na kole.

Pěšky:

Díky své centrální poloze je kino Olympia a Kino v Olympii snadno dostupné i pěšky z centra Brna.

Procházka z náměstí Svobody trvá přibližně 10 minut.

Bez ohledu na to, jaký způsob dopravy zvolíte, cesta do kina Olympia a Kino v Olympii v Brně bude bezproblémová a umožní vám užít si příjemný filmový zážitek.

Kino Olympia: Ikona Brna

Kino Olympia, to je pojem. Pro Brňáky je to srdeční záležitost, kus historie a symbol filmové kultury. Stojí hrdě v centru města na Moravském náměstí už od roku 1909 a za tu dobu si prošlo kdečím. Zažilo první němé filmy, nástup zvuku, proměny režimů i filmových žánrů. Dnes je Olympia moderním kinem s neopakovatelným geniem loci. Nabízí divákům nejen nejnovější filmové trháky, ale i artové snímky a festivalové lahůdky.

Ať už jste filmový fanoušek, nebo jen hledáte místo s neopakovatelnou atmosférou, Kino Olympia vás nezklame. Vychutnejte si film v jednom ze tří sálů s nejmodernější projekční a zvukovou technikou. Velký sál s kapacitou přes 400 míst je jako stvořený pro velkolepé filmové zážitky. Malý sál s kapacitou 80 míst nabízí komornější atmosféru pro náročné diváky. A pokud hledáte něco opravdu speciálního, zamiřte do letního kina s kapacitou 100 míst, které se nachází v romantickém prostředí dvora.

Kino Olympia je zkrátka Brno v kostce – moderní a zároveň s úctou k tradici. Tak neváhejte a přijďte se sami přesvědčit!

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Karel Čapek

Tagy: brno olympia kino | kino v olympii v brně