Seriál První republika online

První republika je historický seriál z produkce České televize, který je vysílán na stanici ČT1. První republika se vysílá od 17. Ledna roku 2014. Cílem seriálu je zmapovat životy rodiny podnikatelů Valentových v období od počátku první republiky až do konce druhé světové války. Výrobou seriálu se ve spolupráci s Českou televizí zabývala také produkční společnost Dramedy Productions. Doposud se v České republice neobjevil žádný seriál, kterému by se podařilo co do historických přesností zmapovat danou dobu právě tak, jako První republika. Česká televize si k režii seriálu pozvala režiséra Bisera A. Arichteva, který s televizí již dříve pracoval, a to na obdobně založeném seriálu Vyprávěj, který mapoval pro změnu dobu totalitního komunistického režimu v Československé republice. Popularita zajišťuje vcelku běžnou dostupnost seriálu První republika. 2. série s celkovým počtem 20 epizod by se ve vysílání měla objevit na jaře 2015.

Místa natáčení

Na základě volby ČT1, seriál První republika byl natáčen ve filmovém ateliéru v pražských Letňanech. V tomto ateliéru byly natočeny prostory vily rodiny Valentových a také krejčovský salón. Oproti tomu Podolská vila rodiny Valentů je Dajbychova vila, která se nachází v Kutné Hoře. Díky tomu, jak komplikovaná a produkčně náročná byla práce na seriálu První republika, epizody se natáčely zhruba 190 dní. Zásadní roli při natáčení sehrál také Zámek Slapy, který filmařům posloužil ke ztvárnění hotelu Polesí, baru, dobových lázní a pokojů Hajde a Goldy v Ladylike.

Česká televize a První republika

Díky podobnému produkčnímu týmu, který si k práci na seriálu vybrala česká televize, První republika má velký a již částečně splněný potenciál stát se skutečným diváckým hitem. Cílem režiséra je navázat na úspěch, který si u diváků získal seriál Vyprávěj. Ten byl oceněn několika soškami TýTý a producenti ze společnosti Dramedy Productions byli ohodnoceni Zlatou Nymfou na festivalu v Monte Carlu jako nejlepší evropští televizní producenti roku 2011. Snad se ocenění dočká i První republika. 1. Série byla inspirována seriály jako Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům nebo Panství Downton. První série byla dokončena v květnu 2014 a obsahuje 22 epizod, ve kterých se seznámíte postupně se všemi důležitými osobnostmi seriálu První republika. Poslední díl zaznamenal velký divácký úspěch, proto se česká televize rozhodla, že je nutné připravit pro seriál První republika pokračování.

Příběh seriálu

Online noviny z první republiky
Prvorepublikový zpravodaj z období První republiky. Zdroj: ceskatelevize.cz

Televizní seriál První republika si bere za cíl popsat pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy. Hlavními motivy jsou rodinné vztahy Valentových, politika doby a velmi častá defraudace za První republiky. Je zde také tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě a postavy mimo jiné prožívají své osudové lásky. Málokterý seriál dokáže nabídnout takovou autenticitu jako První republika. Česká televize se tak může pyšnit dalším počinem, který nabízí svým divákům nejen zábavu, ale také poučení a představu o dané době.

Příběh je vyprávěn očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář publiky a nastavila politické a společenské standardy, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Díky komplexnosti seriálu a náročnosti ohledně přesných historických událostí a atmosféry se produkce ujala právě Česká televize. První republika si stačila svým příběhem a vyobrazením významných momentů naší historie získat spoustu diváků, tudíž se i proto připravuje pro seriál První republika pokračování, které se objeví na televizních obrazovkách v roce 2015.

Osoby a obsazení

Protože se natáčení ujala Česká televize, První republika dokázala zaujmout řadu známých a kvalitních herců z českého filmového a televizního průmyslu. Mezi herci, kteří představují ty nejdůležitější role, nalezneme například Jana Vlasáka, v podobě Aloise Valenty, čestného a váženého muže, který ztělesňuje ideály Rakouska-Uherska. Dále například Jiřího Vyorálka, alias Jana Valentu, pragmatického člověka s vynikajícím citem pro byznys, řídícího se heslem „účel světí prostředky“. Další zajímavou postavou je bezpochyby Eliška Procházková, kterou představila Michaela Procházková.

Seznam tvůrců seriálu
Seznam tvůrců seriálu První republika na ČT1. Zdroj: ceskatelevize.cz

Jednotlivé epizody představují postupně všechny hlavní i vedlejší postavy, které dohromady tvoří atmosféru doby. Pro bližší informace o jednotlivých postavách nebo i obsahu seriálu doporučujeme shlédnout volně dostupné internetové recenze, popřípadě internetové stránky nabízející seriál První republika online ke shlédnutí, případně ke stažení.

První republika online

Pokud máte zájem podívat se na některé epizody seriálu První republika on line, lze tak učinit formou iVysílání. První republika totiž disponuje svým internetovým portálem v rámci oficiálního webu České televize, kde naleznete nejen jednotlivé díly, ale také informace o jednotlivých epizodách a osobnostech seriálu. V souvislosti se seriálem je jedním z nejčastěji skloňovaných hesel „První republika 1. díl online“, což svědčí o stále rostoucím zájmu o seriál.

Nalézt seriál První republika online lze také na řadě neoficiálních webů umožňujících masové sledování seriálů, ovšem za tímto účelem lze využít kvůli dostupnosti pouze české weby, tudíž je tato možnost poněkud omezená. Nicméně i přes skutečnost, že se jedná o český seriál, existuje celkem široká internetová nabídka epizod seriálu První republika. 2. Série, která by se měla objevit začátkem roku 2015, se tak zajisté objeví i na internetové vysílání České televize, tudíž bude možné si užít seriál opět volně dostupný na internetu.

Ať už preferujete dívat se na jednotlivé epizody v televizi, nebo si raději vyhledáte seriál První republika online ke shlédnutí (pochopitelně zdarma), rozhodně se můžete těšit na zábavný a hodnotný zážitek. Zatímco první díl Vás pomalu vtáhne do dění první série seriálu První republika, poslední díl Vám objasní veškeré zápletky, které se za trvání seriálu v ději vytvoří. Osobně mohu tento seriál jen a jen doporučit.