Seriál Hra o trůny

Již v minulosti se filmové a knižní světy proťaly. A vždy z toho vzešly ta největší světová díla. Díla, která zná celý svět, která opanovala jak filmová plátna, tak prodejní pulty knihkupectví a postupně i módu, kosmetiku a vše ostatní. Začalo to již před lety. Každý rok se objeví trend nový, ale ne každý trendem zůstane. Avšak seriál Hra o trůny přesně toto dokázala a stále se drží na špici filmových i knižních bestsellerů. A proč? Protože se jedná o jednu z nejpovedenějších ság, které kdy spatřili světla světa. Seriálová editace známé knižní ságy Píseň ledu a ohně vznikla úplnou náhodou. Byl jeden producent a ten si přečetl první knihu ze ságy. Dal ji přečíst i svému producentskému kolegovi, který tu samou knihu přečetl v rekordním čase. 1000 stran za 36 hodin. Tomu se opravdu říká zaujetí. Slovo dalo slovo a začalo se jednat s HBO, která projektu dala zelenou a mohlo se začít pracovat na scénáři.

A co by to bylo za autentické ztvárnění knihy, kdyby na scénáři nepracoval spisovatel, který má na svědomí celou úspěšnou ságu. V té době ještě stále nikdo nevěřil v tak obrovský úspěch, který 1. série Hry o trůny přinesla. Uplynulo pouhých 48 od uveřejnění 1. série a již HBO vyžadovala započetí na 2. sérii Hry o trůny. A tak se i stalo. A nedlouho po vydání 2. série se zrodila i ta očekávaná 3. série Hry o trůny.

Děj seriálu Game of Thrones

Seriál Hra o trůny je sci-fi seriál s prvky lásky, erotiky a napětí. Nic mu nechybí. Ale seriál je natolik rozvláčnělý, že není možné popsat jeho děj v několika málo větách a proto musíme začít od začátku a pomalu se společně prokousat až k jeho závěru. A když už si myslíte, že přišel závěr, že už vás nic nemůže překvapit, tak vás tvůrci šokují natolik, že se od televizní obrazovky nemůžete odtrhnout dokud nezjistíte jak to vlastně celé je. Ocitáme se na kontinentu, kde již po dlouhá léta trvají zimní období, která se po zjištění s jistotou protáhnou na dlouhé období. Všechna 7 království jsou ničena bojem dvou nejmocnějších rodů. Boje na holý život a na krutou smrt. Zemí vedle toho silně otřesli hříchy jako je chtíč, nadpřirozené síly a neuvěřitelné intriky ze strany panovníků. Aby toho nebylo málo, tak boje o samotný Železný trůn, budou mít nepředvídatelné a především dalekosáhlé následky pro celou říši. Jsou zde zachyceny kruté boje o velkou moc mezi samotnými králi, ale rovněž také i jejich královnami. Boje se týkají také rytířů, lhářů a šlechticů.

Hra o trůny 1. série

Daenerys Targaryen
Jedna hlavních postav Daenerys Targaryen známá také jako Matka draků.

Vše začíná žádostí krále Roberta Baratheona, jehož žena Cersei, která pochází ze slavného rodu bezohledných Lannisterů, aby lord Edduard Starka dorazil na jih země a pomohl mu se správou království poté, co za záhadných okolností zemřel jeho nejbližší a nejváženější pobočník.

Hra o trůny 2. série

2.série se odehrává na pozadí rychle se blížící zimy - období bílého krkavce – jak je všemi obyvateli nazýváno. V královském sídle okupuje kýžený trůn krutý mladý Joffrey, ovlivněný radami své velmi zvláštní matky Cersei a strýce Tyriona, ze které se stal oficiální pobočník krále. Ovšem Lannister držící se trůnu je pod tlakem z několika různých stran najednou.

Robb Stark, syn mrtvého Neda Starka se snaží získat pro Sever autonomii a tak v bitvě zajal Cerseina bratra Jamieho. Daenerys Targaryen na Východě plánuje podpořit své vyčerpané síly třemi nově narozenými draky. Stannis Baratheon, odmítá legitimitu svého vnuka a díky malé výpomoci od rudovlasé kněžky naplánuje útok na přístav. Renly i přesto trvá na nároku na trůn. Během toho mezi divochy na severu vyrostl nový vůdce, který značí další nebezpečí pro Snowa a samotnou Noční hlídku.

Hra o trůny 3. série

Mapa
Náhled na oficiálně zveřejněnou mapu jednotlivých království ze seriálu.

Když tvůrci zjistili, že seriál má úspěch jaký má, rozhodli se pro natočení i 3. série, která se do povědomí dostala již v roce 2013. Děj této série je ještě napínavější než ty předchozí. Tentokráte se pro tvůrce ústředními tématy stala příslušnost k samotnému rodu a především loajalita, kde zároveň také vyvrcholí velké množství zápletek rozdělaných v předešlých dílech a rovněž pár hlavních postav seriálu potká velmi krutý osud. Hlavní pozornost se soustřeďuje na královské sídlo. Tam se rod Lannisterů po divokém námořním útoku Stannise Baratheona (bratra zesnulého krále) sotva drží u moci. Situace na Severu hrozí, že změní celou křehkou rovnováhu moci v Západozemí.

Král Severu Robb Stark čelí veliké pohromě při úsilí zužitkovat vítězství nad Lannistery v předchozích dílech. Na ještě vzdálenějším severu Mance Rayder se svou obří armádou divochů pokračuje v neúprosném pochodu na jih s cílem zdolat Zeď. Za Úzkým mořem se Daenerys Targaryen - znovu pospolu se svými třemi hrozivými rychle dospívajícími draky - pokusí postavit armádu otroků, aby s nimi vyplula z Essosu v naději, že nakonec získá Železný trůn.

Hra o trůny 4. série

Ve čtvrté řadě se opět rozehrávají strhující dějové linie jejichž vyvrcholení bude krvavé. Lannisterové, posílení po masakru na Rudé svatbě v Řekotočích, stále drží železný trůn. Mezitím nepřemožený Stannis nadále pokračuje ve shromažďování velké armády na Dračím kameni, avšak samotné nebezpečí přichází z jižní strany země přesně ve chvíli, ve které Oberyn přijede do hlavního přístaviště na svatbu krále Joffreyho a Margaery.

Na severu země se vysílená Noční hlídka již nedovede odolávat cíleným atakům Divokých pod vedením Mance Rydera. ironií však zůstává, že Divokým hrozí mnohem větší nebezpečí a to od obávaných Bílých chodců, kteří přichází z druhé strany. Vedle toho na druhé straně Daenerys s pomocí armády Neposkvrněných osvobodí další město Meereen, kde je velké množství otroků.

Postavy

Tyrion Lanniste
Jedna z hlavních postav seriálu Tyrion Lanniste, který je často nazýván skřetem.

Do hlavních postav nesmíme zapomenout zařadit následující: Tyrion Lannister,Cersei Lannister, Arya Stark, Daenerys Targaryen, Jon Sníh, Sansa Stark, Ser Jorah Mormont, Sandor „Ohař“ Clegane a další

Herci

Představiteli hlavních postav se stali následující herci: Peter Dinklage, Lena Headey, Maisie Williams, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, Rory McCann.

Dostat se k seriálu není složité

Jak už to bývá, můžete si Hru o trůny vychutnat v různých rozmezích. Pro nadšence anglického jazyka doporučujeme seriál Hra o trůny s titulkami, který skloubí vaši lásku k originálnímu anglickému jazyku a přesnému překladu. Pro sledování můžete využít odkazy Game of Thrones online nebo Game of Thrones titulky pro sledování přímo na internetu, nebo si je můžete postahovat prostřednictvím služby Game of Thrones torrent. A nemusíte dokonce ani čekat na vysílací čas, protože můžete sledovat Hru o trůny on-line. A samozřejmě v neposlední řadě je možnost seriál Hra o trůny i stáhnout na daných internetových serverech, které tuto možnost poskytují. A opravdovým nadšencům doporučujeme knihu Game of Thrones nebo prostě knihu Hra o trůny, jak se komu líbí.

Pro ty, kteří si raději dopřávají pohodlí našeho rodného jazyka jsou epizody Hra o trůny vysílány v určených vysílacích časech na HBO a ČT2. Vždy je velmi jednoduše naleznete v jakémkoliv televizním programu. Nejdou přehlédnout. V současné době si v televizi můžete vychutnat již 2 sérii, která startuji začátkem září a je vysílána hned po 2 na sebe navazujících epizodách Hry o trůny po sobě.

Není to jen seriál

Joffrey Baratheon a Margaery Baratheon
Postava Joffrey Baratheon (vlevo) krátce před svým otrávením v seriálu.

Jak jsme se již zmínili, Hra o trůny není pouhým seriálem. Pomineme-li knižního předchůdce, dostávají se konečně do povědomí i Game of Thrones trička s motivy úspěšného seriálu. Nejsme již v době triček, která jsou pěstí na oko. Jedná se o velmi designově propracovaná trička, která sednou na každé tělo a vypadá naprosto přirozeně. U žádného z fanoušků by toto tričko nikdy nemělo chybět v osobním šatníku.

A stejné je to i s celou ságou. Hra o trůny je pouze první z knih ságy Píseň ledu a ohně. Tento první díl o 10 epizodách byl natočen jako plně autentický, ostatní série, které se již vyrábějí či vyrábět budou jsou touto ságou již jen inspirovány, ale vytvářeny stejnými tvůrci včetně spolupráce se spisovatelem samotným, který je zároveň i jedním z hlavních autorů samotného scénáře.

Ale to stále ještě není všechno. Hra o trůny, či chcete-li raději Games of Thrones vám na několika internetových stránkách přináší dokonce i mapu, díky které se perfektně vyznáme ve spletitém příběhu, všech postavách a klanech a přesně víte kdo kde má své místo a co a jak má být.

Co bude dále?

Ačkoliv se jedná teprve o spekulace, HBO pouští informace, že v případě, že zůstane stávající sledovanost, budou se točit i další série. A tak bychom se během několika následujících let mohli dočkat 5. série, 6. série, 7.série a potažmo i 8. série. Ale kdy budou natočeny a zdali na nich budou i nadále pracovat stejní producenti a režiséři zůstává stále ve hvězdách. A tak nám, nadšencům, nezbývá než doufat, že i nadále se můžeme těšit na perfektní herecké výkony, skvělé efekty a dějovou linii, která má nejméně očekávané zvraty.