Matt Smith filmy a pořady: Od Doctora Who k Daemon Targaryenovi

Matt Smith Filmy A Pořady

Počátky kariéry Matta Smithe

Matt Smith, britský herec s charismatickým úsměvem a pronikavým pohledem, se proslavil rolí jedenáctého Doktora v kultovním seriálu Doctor Who. Jeho cesta k herectví ale nezačala na palubě TARDIS. Původně se věnoval fotbalu a snil o kariéře profesionálního sportovce. Zranění zad mu však tyto plány překazilo a nasměrovalo ho k divadlu. Po studiích dramatu a divadelní vědy na University of East Anglia se Smith vrhl na divadelní prkna. Jeho talent nezůstal bez povšimnutí a brzy se objevil v inscenacích jako "The History Boys" a "Swimming with Sharks" po boku hvězdného Kierana Culkin. Tyto role mu otevřely dveře do světa televize a filmu. Jeho prvním počinem před kamerou byla role Dannyho v minisérii "The Ruby in the Smoke" z roku 2006. Následovaly další televizní projekty, ale teprve role Doktora v roce 2010 katapultovala Smithe mezi hereckou elitu.

Průlomová role: Doctor Who

V roce 2010 se Matt Smith stal jedenáctou inkarnací Doktora v dlouhotrvajícím a milovaném britském sci-fi seriálu Doctor Who. Jeho obsazení, tehdy ve věku pouhých 26 let, z něj udělalo nejmladšího herce, který kdy tuto ikonickou roli ztvárnil. Smithovo ztvárnění Doktora, směs výstřednosti, starověké moudrosti a hluboké melancholie, si rychle získalo srdce fanoušků po celém světě. Jeho chemie s Karen Gillan (Amy Pond) a Arthurem Darvillem (Rory Williams), jeho společníky na cestách časem a prostorem, dodala seriálu další vrstvu emocí a humoru.

Smithovo působení v Doctoru Who trvalo tři sezóny a vyznačovalo se epickými příběhy, děsivými monstry a dojemnými momenty. Jeho odchod v roce 2013, završený srdcervoucí regenerací, zanechal v srdcích fanoušků prázdno. Role Doktora katapultovala Matta Smithe do mezinárodní slávy a otevřila mu dveře k dalším významným rolím. Jeho výkon v Doctoru Who zůstává dodnes milovaný a uznávaný jako jeden z nejikoničtějších v historii seriálu.

Doktor s vlastním stylem

Matt Smith, britský herec s pronikavým pohledem, si podmanil publikum po celém světě rolí Jedenáctého Doktora v kultovním seriálu Doctor Who. Jeho Doktor, plný energie a sarkasmu, ale i soucitu a odhodlání, se stal jedním z nejoblíbenějších v historii seriálu. Smithův talent pro ztvárnění excentrických a komplexních postav se projevil i v dalších rolích. V seriálu The Crown z Netflixu brilantně ztvárnil mladého prince Philipa, za což si vysloužil nominaci na cenu Emmy.

Jeho herecký rejstřík je ale mnohem širší. V historickém dramatu Poslední království si zahrál ambiciózního krále Alfreda Velikého a v hororu Morbius se představil jako záhadný Milo. Ať už jde o cestování časem a prostorem, královské intriky nebo boj s nadpřirozenými silami, Matt Smith do každé role vnáší svůj osobitý styl, charisma a nezaměnitelnou energii. Jeho výkony jsou vždy strhující a diváky nenechají chladnými.

Cesta do Hollywoodu

Matt Smith, britský herec s pronikavým pohledem, si podmanil publikum po celém světě rolí Jedenáctého Doktora v kultovním seriálu Doctor Who. Jeho cesta do Hollywoodu však nebyla přímočará. Po úspěchu v Doctorovi Who se Smith nevrhl po hlavě do velkofilmů, ale pečlivě si vybíral role, které mu umožnily ukázat šíři jeho hereckého talentu. Objevil se v historickém dramatu Královna a země, sci-fi thrilleru Terminátor Genisys po boku Arnolda Schwarzeneggera a v romantickém dramatu Mladá královna.

Zlom v jeho hollywoodské kariéře nastal s rolí prince Philipa v seriálu Koruna. Jeho ztvárnění charismatického, ale i problematického prince mu vyneslo nominaci na cenu Emmy a celosvětové uznání. Smithova schopnost dodat hloubku i zdánlivě nesympatickým postavám z něj udělala jednoho z nejžádanějších herců současnosti. Jeho talent a charisma mu otevírají dveře k dalším zajímavým projektům, ať už v Hollywoodu nebo v nezávislých filmech.

Terminator Genisys: Nový Kyle Reese

Matt Smith, známý pro své role v seriálech "Doctor Who" a "Koruna", se ve filmu "Terminator Genisys" z roku 2015 chopil role Kylea Reese. Tato postava, původně ztvárněná Michaelem Biehnem v prvním filmu "Terminátor" z roku 1984, je klíčová pro celý příběh. Reese je voják vyslaný zpět v čase, aby chránil Sarah Connor, budoucí matku Johna Connora, vůdce lidského odporu proti strojům.

Smithovo ztvárnění Reese přináší do filmu svěží vítr. Jeho Reese je mladší a zranitelnější než Biehnova verze, ale zároveň odhodlaný a statečný. Smithova schopnost zprostředkovat emoce a vnitřní konflikty postavy dodává filmu na hloubce.

Přestože "Terminator Genisys" nebyl přijat s jednoznačným ohlasem, Smithův výkon byl obecně chválen. Kritici ocenili jeho charisma a chemii s Emilií Clarke, která ztvárnila Sarah Connor. Smithova účast ve filmu je dalším důkazem jeho širokého hereckého rozsahu a schopnosti zaujmout v rozmanitých rolích.

The Crown: Princ Philip

Matt Smith, britský herec známý pro své role v seriálech jako "Doctor Who" a "House of the Dragon", ztvárnil v prvních dvou řadách oceňovaného seriálu Netflixu "The Crown" prince Philipa, vévodu z Edinburghu. Jeho výkon byl široce chválen kritiky i diváky. Smith dokázal vystihnout jak šarm a eleganci, tak i komplikovanost a vnitřní boj prince, který se musel vyrovnat s životem ve stínu své mocné manželky, královny Alžběty II.

Smithovo ztvárnění prince Philipa bylo pro herce průlomovou rolí a pomohlo mu etablovat se jako jeden z nejtalentovanějších britských herců své generace. Jeho výkon mu vynesl nominaci na cenu Emmy za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatickém seriálu.

Fanoušci Matta Smithe si jeho práci v "The Crown" užili jako další skvělý přírůstek do jeho filmografie. Jeho schopnost ztvárnit tak komplexní a ikonickou postavu jen potvrdila jeho herecký talent a upevnila jeho pozici v popředí zájmu filmového a televizního průmyslu.

Kontroverzní role Daemon Targaryen

Matt Smith, britský herec známý pro své role v seriálech jako Doctor Who a The Crown, se v poslední době ocitl v centru pozornosti díky svému kontroverznímu ztvárnění Daemona Targaryena v seriálu Rod draka. Daemon, mladší bratr krále Viserys I. Targaryena, je komplikovaná postava s temnou minulostí a nepředvídatelným chováním. Smithova interpretace této role vyvolala mezi diváky smíšené reakce.

Někteří fanoušci oceňují Smithovu charismatickou a zároveň znepokojivou interpretaci Daemona. Jeho výkon je plný syrové energie a nepředvídatelnosti, což z něj dělá jednoho z nejzajímavějších a nejkomplexnějších charakterů v seriálu. Jiní diváci však kritizují Daemonovo násilnické chování a morální nejednoznačnost, která je v rozporu s hrdinskými postavami, které Smith ztvárňoval v minulosti.

Ať už je názor na Daemona jakýkoli, nelze popřít, že Smithova role v seriálu Rod draka je odvážná a nezapomenutelná. Jeho výkon je důkazem jeho hereckého rozsahu a schopnosti ztvárnit i ty nejnáročnější postavy.

House of the Dragon: Globální fenomén

Matt Smith, známý britský herec, si podmanil svět rolí prince Daemona Targaryena v seriálu Rod draka, prequelu k veleúspěšné Hře o trůny. Jeho charismatické, ale zároveň nevyzpytatelné ztvárnění kontroverzního prince si získalo srdce fanoušků po celém světě a potvrdilo Smithův status globální hvězdy. Rod draka se stal okamžitým fenoménem a Smithův výkon je jedním z hlavních důvodů jeho popularity. Jeho herecký rejstřík, který se pohybuje od chladnokrevné krutosti po překvapivou něhu, dodává Daemonovi hloubku a komplexnost, díky nimž je tato postava tak fascinující.

Smithova popularita pochopitelně vzrostla s úspěchem seriálu. Fanoušci po celém světě s napětím očekávají každý jeho další projekt. Ať už se jedná o nezávislé filmy jako "Poslední noc v Soho" nebo o velkorozpočtové produkce jako "Morbius", Smith si pečlivě vybírá role, které mu umožňují prozkoumávat různé aspekty jeho hereckého talentu. Jeho filmografie je důkazem jeho všestrannosti a touhy po výzvách. Ať už hraje prince, detektiva nebo upíra, Matt Smith vždy přináší na plátno charisma a intenzitu, které z něj dělají jednoho z nejzajímavějších herců své generace.

Nadcházející projekty Matta Smithe

Matt Smith, známý především díky rolím Doctora Who a prince Philipa v seriálu The Crown, rozhodně nezahálí. Jeho fanoušci se mají na co těšit, protože v plánu má hned několik slibných projektů. Jedním z nich je sci-fi thriller The Electric State od režisérů Avengers, bratrů Russoových. Smith se v něm objeví po boku Millie Bobby Brown a Chrise Pratta. Dalším filmem, ve kterém Matta Smithe uvidíme, je horor M3GAN od producenta Jamese Wana. Příběh se točí kolem děsivé panenky s umělou inteligencí a slibuje napínavou podívanou. Smith si také zopakuje roli Daemon Targaryena v druhé sérii úspěšného seriálu Rod draka, prequela Hry o trůny. Premiéra je očekávána v roce 2024. Kromě výše zmíněných projektů se spekuluje o Smithově zapojení do dalších filmů a seriálů, ale oficiální potvrzení zatím nepadlo.

Odkaz všestranného herce

Matt Smith, britský herec s pronikavým pohledem a charismatickým vystupováním, si podmanil svět filmu a televize rolí jedenácté inkarnace Doktora v kultovním seriálu Doctor Who. Jeho energie a nekonvenční přístup k postavě mu získaly srdce fanoušků po celém světě a otevřely mu dveře k dalším zajímavým projektům.

Po odchodu z TARDIS se Smith nebál experimentovat a ztvárňovat různorodé charaktery. V historickém dramatu Koruna se s noblesou a zároveň zranitelností ujal role prince Philipa, manžela královny Alžběty II. Jeho výkon mu vynesl nominaci na cenu Emmy a potvrdil jeho herecký talent i v odlišném žánru.

Nevyhýbá se ani akčním rolím, o čemž svědčí jeho účast v komiksovém filmu Morbius, kde si zahrál zápornou postavu. Smithova filmografie zahrnuje také nezávislé snímky jako Mládí v Oregonu či sci-fi drama Vzpomínky na budoucnost, které dokazují jeho zájem o komplexní a neotřelé projekty.

Matt Smith je důkazem, že i v dnešní době plné specializovaných herců existují umělci, kteří se nebojí výzev a dokáží se s lehkostí pohybovat napříč žánry. Jeho charisma, talent a odvaha experimentovat z něj dělají jednoho z nejzajímavějších herců své generace a slibují slibnou budoucnost plnou dalších nezapomenutelných rolí.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: herci

Autor: Karel Čapek

Tagy: matt smith filmy a pořady | filmy a pořady s mattem smithem