Herecké legendy: Travolta filmy, které musíte vidět

Travolta Filmy

Počátky kariéry Johna Travolty

John Travolta, idol mnoha generací, se neproslavil přes noc. Jeho cesta k hollywoodskému Olympu začala skromně, daleko od třpytu reflektorů. Rodák z New Jersey, nejmladší z šesti dětí, se nadchl pro herectví už v útlém věku. Jeho matka, učitelka dramatické výchovy a herečka, v něm nepochybně podnítila vášeň pro jeviště. V 16 letech se John rozhodl jít za svým snem a přestěhoval se do New Yorku. Zde se zpočátku protloukal, jak se dalo, a bral každou roli, která se naskytla. Jeho talent a charisma však nezůstaly bez povšimnutí. První úspěch zaznamenal na divadelních prknech Broadwaye v muzikálu "Grease", kde si zahrál roli Doodyho. Tato zkušenost mu otevřela dveře do světa filmu a televize. V roce 1975 si zahrál v kultovním hororu "Carrie", čímž si získal pozornost filmového průmyslu. Jeho hvězda však teprve začínala stoupat.

Průlom s Horečkou sobotní noci

John Travolta, tehdy mladý a šarmantní herec, se proslavil rolí Tonyho Manera ve filmu Horečka sobotní noci. Film se stal okamžitým hitem a katapultoval Travoltu mezi hollywoodské hvězdy. Jeho taneční kreace na parketu, oblečený v bílém obleku s vestou, se staly ikonickými a inspirovaly celou generaci. Horečka sobotní noci nebyla jen tanečním filmem, ale i sociálním komentářem o životě mladých lidí v Brooklynu v 70. letech. Travolta dokázal vystihnout frustraci, vzdor i touhu po lepším životě, které Tony Manero prožíval. Jeho výkon mu vynesl nominaci na Oscara a otevřel dveře k dalším filmovým rolím. Po Horečce sobotní noci následovaly další úspěšné filmy s Johnem Travoltou, jako Pomáda, kde si zahrál Dannyho Zuka, nebo thriller Bez tváře s Nicolasem Cagem. Travolta se stal zárukou filmové kvality a jeho filmy dodnes baví diváky po celém světě.

Pomáda a hudební ikona

John Travolta, to jméno rezonuje filmovým světem už dekády. Ale co ho vystřelilo mezi hvězdy? Byla to Pomáda, muzikál z roku 1978, kde zazářil jako Danny Zuko. Tenhle film, plný chytlavých melodií a energických tanečních čísel, se stal fenoménem a z Travolty udělal idol mládeže. Jeho uhlazený účes, kožená bunda a charisma na parketu uchvátily publikum po celém světě. Pomáda se stala klasikou a Travoltovy písně z filmu, jako "You're the One That I Want" nebo "Greased Lightnin'", zlidověly.

Úspěch Pomády otevřel Travoltovi dveře do Hollywoodu. Zahrál si v dalších hitech jako Horečka sobotní noci, kde opět předvedl svůj taneční talent a potvrdil status filmové hvězdy. Jeho role v těchto filmech ho navždy spojily s hudbou a tancem a zanechaly nesmazatelnou stopu v historii filmového muzikálu.

travolta filmy

Úpadek v 80. letech

Po raketovém vzletu v 70. letech a slibném startu do nové dekády s Horečkou sobotní noci a Pomádou přišel pro Johna Travoltu strmý pád. Filmy jako „Staying Alive“ (1983), pokračování Horečky, nebo sci-fi „Bojiště Země“ (2000) se staly terčem kritiky a komerčně propadly. Travolta se ocitl v herecké škatulce hvězdy jednoho žánru a jeho pokusy o dramatické role, například ve filmu „Dokonalý svědek“ (1986), se nesetkaly s pochopením. Krize 80. let poznamenala jeho kariéru na dlouhou dobu a návrat na vrchol slávy se zdál být v nedohlednu.

John Travolta, hvězda filmů jako Pomáda a Horečka sobotní noci, zažil v 90. letech kariérní renesanci díky filmu Pulp Fiction: Historky zločinu od Quentina Tarantina. Po sérii méně úspěšných snímků se Travolta vrátil na filmové plátno v plné síle jako Vincent Vega, charismatický, ale smrtící gangster. Jeho výkon mu vynesl nominaci na Oscara a Zlatý glóbus a potvrdil jeho status filmové ikony.

Pulp Fiction byl pro Travoltu zlomovým filmem, který mu otevřel dveře k rolím v dalších kasovních trhácích jako Face/Off, Operace Broken Arrow a Tenká červená linie. Jeho role v těchto filmech, často charakterních a nejednoznačných postav, mu pomohly zbavit se nálepky "krále tanečního parketu" a etablovat se jako všestranný herec.

Návrat Johna Travolty s Pulp Fiction je důkazem jeho hereckého talentu a schopnosti znovu se objevit na vrcholu slávy. Jeho charismatické vystupování a nezapomenutelné role z něj dělají jednu z nejvýraznějších postav filmové historie.

Spolupráce s Quentinem Tarantinem

John Travolta zažil v 90. letech velký comeback, a to hlavně díky spolupráci s režisérem Quentinem Tarantinem na filmu Pulp Fiction: Historky z podzemí (1994). Tarantino obsadil Travoltu do role Vincenta Vegy, postaršího gangstera, který se potýká s drogami a existenciálními otázkami. Role byla pro Travoltu jako stvořená a jeho výkon sklidil obrovský ohlas u kritiky i diváků. Travolta byl za roli Vincenta Vegy nominován na Oscara a Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec v hlavní roli.

Pulp Fiction se stal kultovním filmem a znovu nastartoval Travoltovu kariéru. Tarantino a Travolta si spolupráci evidentně užili a o několik let později se dali dohromady na akčním thrilleru Jackie Brown (1997). Travolta si ve filmu zahrál po boku Pam Grier, Roberta De Nira a Samuela L. Jacksona. I když Jackie Brown nedosáhl takového kultovního statusu jako Pulp Fiction, jedná se o další skvělý film v Tarantinově filmografii a Travolta v něm opět předvádí skvělý výkon.

travolta filmy

Spolupráce s Quentinem Tarantinem byla pro Johna Travoltu klíčová a pomohla mu znovu se etablovat jako jeden z nejlepších herců své generace. Tarantino dokázal využít Travoltova charismatu a hereckého talentu a obsadil ho do rolí, které mu perfektně sedly.

Dramatické role a nominace

John Travolta se proslavil spíše tanečními kreacemi a charismatickými výkony v akčních filmech, ale v jeho filmografii najdeme i několik dramatických rolí, které mu vynesly uznání kritiky a nominaci na prestižní ceny. Za roli drogově závislého Buda ve filmu "Get Shorty" z roku 1995 si vysloužil Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v komedii nebo muzikálu. Jeho ztvárnění drsného, ale charakterního právníka v adaptaci Grishamova románu "Klient" z roku 1994 mu zase vyneslo nominaci na cenu Screen Actors Guild Award.

Dalším filmem, kde Travolta prokázal svůj dramatický talent, byl "Základní barvy" z roku 1998. Jeho role cynického, ale zároveň okouzlujícího prezidentského kandidáta Jacka Stantona, inspirovaná Billem Clintonem, mu vynesla další nominaci na Zlatý glóbus. I když si Travolta cenu neodnesl, jeho výkon byl kritikou oceněn pro svou komplexnost a intenzitu.

Ačkoliv se Travolta v posledních letech věnuje spíše akčním a thrillerovým snímkům, jeho dramatické role v 90. letech dokazují, že je hercem s širokým rozsahem a schopností zahrát i náročné charaktery.

Akční hrdina v Operaci: Zlomený šíp

John Travolta si za svou kariéru zahrál v mnoha akčních filmech, ale jeho role v Operaci: Zlomený šíp (Broken Arrow) z roku 1996 je něčím výjimečná. Zde se Travolta představuje jako major Vic Deakins, pilot bombardéru B-3 Stealth, který se během cvičné mise rozhodne zradit svou vlast a ukrást jaderné hlavice. Deakins je chladnokrevný a bezskrupulózní protivník, který se nezastaví před ničím, aby dosáhl svého cíle.

Travolta, známý spíše pro své role charismatických hrdinů, zde překvapuje drsným a temným výkonem. Dokonale vystihuje Deakinsovu aroganci a šílenství, čímž z něj dělá jednoho z nejpamátnějších filmových záporáků 90. let. Jeho interakce s Christianem Slaterem, který hraje druhého pilota a Deakinsova protivníka, jsou plné napětí a dodávají filmu na dynamice. Operace: Zlomený šíp se tak stává nejen strhujícím akčním thrillerem, ale také hereckým koncertem Johna Travolty, který dokazuje svou všestrannost a schopnost zahrát i ty nejtemnější postavy.

Komediální talent v Kdopak to mluví

John Travolta, král parketu z Horečky sobotní noci, ukázal v devadesátkách, že umí i komedii. V Kdopak to mluví, respektive v jeho pokračování Kdopak to mluví 2, propůjčil svůj hlas roztomilému, ale lehce ujetému miminu Mikeymu. Travolta tak dokázal, že jeho herecký talent nezná hranic. Od drsného motorkáře po roztomilé batole, Travolta si s lehkostí poradí s každou rolí. A ačkoliv Kdopak to mluví není typickým filmem Johna Travolty, jeho hlas dodal Mikeymu nezapomenutelný šarm a vtip. Jeho hlášky se staly legendárními a dodnes baví diváky po celém světě.

travolta filmy

Poslední filmy a kontroverze

John Travolta si za svou dlouhou kariéru zahrál v nespočtu filmů, od kultovních klasik jako Pomáda a Horečka sobotní noci po akční trháky typu Face/Off a Pulp Fiction: Historky z podsvětí. V posledních letech se ale jeho filmografie potýká s rozporuplnými reakcemi kritiky i diváků.

Film Rok vydání Žánr
Pulp Fiction: Historky z podsvětí 1994 Krimi / Drama / Komedie
Pomáda 1978 Muzikál / Romantický
Tvář 1997 Akční / Krimi / Thriller

Některé jeho filmy, jako například Gotti: Vykoupení mafiána, byly propadáky jak po stránce finanční, tak i co se týče hodnocení. Gotti, ve kterém Travolta ztvárnil slavného mafiánského bosse Johna Gottiho, byl kritizován za nevýrazný scénář, nepřesvědčivé herecké výkony a celkovou neoriginalitu. Podobně dopadly i filmy Trading Paint a The Fanatic, které se nesetkaly s kladným ohlasem.

Travolta se ale nevzdává a stále aktivně natáčí. Mezi jeho nejnovější počiny patří akční thriller Paradise City, kde si zahrál po boku Bruce Willise. Film slibuje akcí nabitou jízdu a fanoušci doufají, že Travoltovi vrátí zašlou slávu.

Navzdory kritice a neúspěchům některých filmů zůstává John Travolta ikonou filmového plátna. Jeho charisma, taneční kreace a nezapomenutelné role z něj navždy udělaly legendu. Zda se mu podaří zopakovat úspěchy minulosti, ukáže až čas.

Odkaz Johna Travolty ve filmu

John Travolta se nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie. Jeho charisma, taneční um a herecký talent mu vynesly status filmové ikony. Od disko krále v "Horečce sobotní noci" po drsného gangstera v "Pulp Fiction", Travolta dokázal, že si poradí s jakoukoli rolí. Jeho filmografie je plná kultovních snímků, které ovlivnily popkulturu a generace diváků. Kdo by neznal jeho taneční kreace s Olivią Newton-John v "Pomádě"? Nebo jeho nezapomenutelné comeback v 90. letech s filmy jako "Pulp Fiction" a "Tváří v tvář"? Travolta se stal synonymem pro cool a jeho postavy, ať už to byl Tony Manero, Danny Zuko nebo Vincent Vega, se staly ikonami filmového plátna. Jeho filmy baví a inspirují diváky už několik desetiletí a jeho odkaz v historii filmu je nezpochybnitelný.

travolta filmy

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: herci

Autor: Karel Čapek

Tagy: travolta filmy | filmy s johnem travoltou