Žena z oceli: Superhrdinka, která uchvátila svět?
Supermanův příběh v sukni?
Příběh Supermana, ale v sukni? Tak by se dal s trochou nadsázky popsat film Muž z oceli z roku 2013 a jeho pokračování Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti z roku 2016. V obou snímcích se totiž objevuje postava Lois Laneové, reportérky Daily Planetu a Supermanovi partnerky, která je ale mnohem víc než jen damou v nesnázích.
Lois, kterou ztvárnila talentovaná Amy Adamsová, je chytrá, odvážná a nezávislá žena, která se nebojí jít i do nebezpečných situací, aby odhalila pravdu. V Muži z oceli hraje klíčovou roli v boji proti generálu Zodovi a jeho armádě, a to nejen po Supermanovi boku, ale i sama za sebe. Její odhodlání a chytrost jí dovolují obstát i v těch nejnáročnějších situacích a stát se pro Supermana rovnocennou partnerkou, ne jen pasivní postavou.
I když se nejedná o klasický "příběh v sukni", Lois Laneová v podání Amy Adamsové ukazuje, že i ženská postava může být v superhrdinském filmu silná, inteligentní a aktivní. Její role v Muži z oceli a Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti je důkazem, že i v žánru, který byl dříve doménou mužských hrdinů, je místo pro komplexní a inspirativní ženské postavy.
Henry Cavill předává štafetu
Po letech spekulací a nejistot se Henry Cavill loučí s rolí Supermana. Jeho cesta začala v roce 2013 filmem Muž z oceli, kde nám představil temnější a realističtější verzi ikony komiksového světa. Cavillovo ztvárnění Supermana, plné emocí a vnitřního boje, si získalo srdce mnoha fanoušků. Následovala účast ve filmech Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a Liga spravedlnosti, kde sdílel plátno s dalšími legendárními hrdiny.
Ačkoliv se spekulovalo o jeho návratu v chystaném filmu The Flash, tato naděje se rozplynula. Cavill se s rolí Supermana rozloučil s těžkým srdcem, ale zároveň s nadějí, že jeho nástupce ponese pochodeň s hrdostí a úctou k odkazu, který pomohl vybudovat. Kdo se stane novým Mužem z oceli a jakým směrem se bude ubírat jeho příběh, to ukáže až čas. Jedno je ale jisté, Henry Cavill zanechal v srdcích fanoušků nesmazatelnou stopu a jeho interpretace Supermana se stala nedílnou součástí filmové historie.
Kritika genderových stereotypů
Film Muž z oceli z roku 2013, stejně jako jeho pokračování Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti z roku 2016, čelily kritice za zobrazení Lois Laneové. Někteří diváci a kritici tvrdili, že Lois, kterou ztvárnila Amy Adamsová, byla příliš pasivní a závislá na Supermanovi. Kritizovali scény, kde ji Superman zachraňoval, a argumentovali, že tyto momenty posilovaly stereotyp „princezny v nesnázích“.
Naopak, jiní diváci ocenili Loisinu inteligenci, odvahu a nezávislost. Poukazovali na to, že Lois je ve filmech zobrazena jako schopná novinářka, která se nebojí jít po pravdě, i když to znamená riskovat vlastní život.
Debata o Lois Laneové v podání Amy Adamsové odráží širší diskusi o reprezentaci ženských postav v superhrdinských filmech. Zatímco někteří diváci touží po silných a nezávislých hrdinkách, které se vymykají genderovým stereotypům, jiní preferují tradičnější zobrazení žen.
Žena z oceli, pevná ve svém postoji, s duší bouřlivého moře a srdcem plným nezkrotné vášně.
Hana Nováková
Akční podívaná s emocemi
„Muž z oceli“ a „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ představují dva filmové počiny, které se nesmazatelně zapsaly do světa komiksových adaptací. Zatímco první jmenovaný film představil divákům moderního Supermana s jeho těžkostmi a dilematy, druhý snímek ho postavil proti ikonickému Temnému rytíři, čímž rozpoutal bouřlivé diskuze mezi fanoušky.
Vlastnost | Žena z oceli | Průměrná žena |
---|---|---|
Síla | Superlidská | Běžná lidská síla |
Rychlost | Superlidská | Běžná lidská rychlost |
Obě snímky spojuje režisér Zack Snyder, známý svým vizuálně podmanivým stylem a důrazem na akci. Jeho pojetí Supermana se vyznačuje temnější a realističtější atmosférou, než na jakou byli diváci zvyklí z předchozích adaptací. Superman v podání Henryho Cavilla není jen nezničitelným symbolem naděje, ale také zranitelnou bytostí, která se potýká s tíhou zodpovědnosti a hledáním svého místa ve světě.
Akční sekvence v obou filmech patří k tomu nejlepšímu, co žánr superhrdinských filmů nabízí. Jsou epické, strhující a plné vizuálních efektů, které berou dech. Snyder mistrně využívá slow motion a detailní záběry k tomu, aby zdůraznil sílu a rychlost nadlidských postav. Souboje jsou choreograficky propracované a plné napětí, díky čemuž divák doslova cítí každý úder a každý výbuch.
Gal Gadot jako nová ikona
Gal Gadot se stala globální hvězdou díky roli Wonder Woman, silné a nezávislé superhrdinky. Její ztvárnění inspirovalo miliony žen a dívek po celém světě a ukázalo, že i ženské postavy můžou být akčními hrdinkami. Gadot, která před Wonder Woman nebyla ve světě filmu příliš známá, se stala symbolem ženské síly a emancipace. Její Wonder Woman není jen krásná tvář, ale i komplexní postava s vlastním příběhem, emocemi a motivací.
Gadot se narodila v Izraeli a před hereckou kariérou se věnovala modelingu a sloužila v izraelské armádě. Tato zkušenost jí pomohla vžít se do role Wonder Woman, která je také bojovnicí. Její fyzická zdatnost a charisma z ní udělaly perfektní volbu pro tuto ikonickou roli. Gadot se stala vzorem pro mnoho žen, které v ní vidí inspiraci a důkaz, že i ony můžou dosáhnout svých snů. Její úspěch v Hollywoodu také otevřel dveře dalším izraelským umělcům a ukázal, že i malé země můžou mít ve světě filmu své místo.
Kontroverze kolem filmu
Film „Muž z oceli“ z roku 2013, reboot filmové série o Supermanovi, vyvolal po svém uvedení řadu kontroverzí a rozdělil fanoušky i kritiky. Jedním z hlavních bodů kritiky bylo ztvárnění Supermana jako temnější a vážnější postavy, než jak ho diváci znali z předchozích filmů. Zatímco někteří ocenili odklon od tradičně optimistického tónu, jiní kritizovali film za to, že připravil Supermana o jeho charakteristickou naději a optimismus. Dalším sporným bodem byla scéna, ve které Superman zabije generála Zoda, svého úhlavního nepřítele. Mnoho fanoušků a kritiků argumentovalo, že zabití je v rozporu se Supermanovým morálním kodexem a že by nikdy neměl úmyslně vzít život jiné bytosti. Režisér Zack Snyder a scenárista David S. Goyer obhajovali své rozhodnutí s tím, že chtěli ukázat Supermana v situaci, kdy je nucen učinit těžké morální rozhodnutí. Kontroverze nicméně přetrvávají a ovlivnily i vnímání následného filmu „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“, ve kterém se Superman znovu objevil.
Naděje pro ženské superhrdinky?
Příběhy superhrdinek se v posledních letech dostávají do popředí a „Muž z oceli“ s Henrym Cavillem není výjimkou. Film sice staví do centra pozornosti Clarka Kenta, ale i postava Lois Laneové, kterou ztvárnila Amy Adams, hraje důležitou roli. Lois, nebojácná reportérka, se nenechá odradit nebezpečím a aktivně se zapojuje do dění. Její inteligence a odhodlání z ní dělají víc než jen milostný zájem hlavního hrdiny.
I když „Muž z oceli“ nenabízí klasický příklad ženské superhrdinky s nadpřirozenými schopnostmi, ukazuje Lois jako silnou a nezávislou ženu, která se dokáže prosadit i ve světě plném nadlidských bytostí. Její postava tak otevírá dveře komplexnějším ženským charakterům v superhrdinských filmech a dává naději, že se v budoucnu dočkáme i příběhů, kde budou ženy stát hrdě v centru dění, ať už s pláštěm, nebo bez něj.
Pokračování: Wonder Woman 1984
„Wonder Woman 1984“ sice nenavazuje přímo na události filmu „Muž z oceli“ ani „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“, ale existuje zde několik spojitostí, které naznačují, že se filmy odehrávají ve stejném fiktivním vesmíru.
Zaprvé, postava Diany Prince, alias Wonder Woman, je si vědoma existence Supermana. Ve filmu „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ se Diana poprvé setkává s Brucem Waynem a dozvídá se o existenci dalších „meta-lidí“, včetně Supermana.
Zadruhé, ve filmu „Wonder Woman 1984“ se objevuje několik odkazů na události z předchozích filmů. Například, Diana zmiňuje bitvu o Metropolis z filmu „Muž z oceli“ a je viditelně zarmoucena ztrátou na životech, ke které během bitvy došlo.
Tyto spojitosti, i když drobné, naznačují, že filmy s Wonder Woman jsou součástí širšího filmového vesmíru DC, do kterého patří i filmy s Supermanem.
Budoucnost filmové Wonder Woman
Wonder Woman, v originále Man of Steel, je film, který rozdělil fanoušky i kritiky. Zatímco někteří oceňovali temnější a realističtější pojetí Supermana, jiní kritizovali přílišnou akci a nedostatek humoru. Jaký dopad ale bude mít Muž z oceli na budoucnost filmové Wonder Woman?
Spojení mezi těmito dvěma postavami je zřejmé – oba jsou ikony komiksového světa a jejich filmové adaptace sledují miliony diváků. Úspěch Muže z oceli by tak mohl otevřít dveře i dalším filmům s Wonder Woman. Na druhou stranu, pokud by se film nesetkal s příznivou odezvou, mohlo by to znamenat konec plánů na další filmy s touto hrdinkou.
V tuto chvíli je těžké předvídat, jakým směrem se bude ubírat budoucnost filmové Wonder Woman. Jisté je, že Muž z oceli bude hrát v tomto ohledu klíčovou roli. Fanoušci Wonder Woman si tak musí počkat a doufat, že se jim jejich oblíbená hrdinka brzy vrátí na filmová plátna.
Vliv na popkulturu a fanoušky
„Muž z oceli“ a jeho následník „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ rozpoutaly mezi fanoušky komiksů a filmové veřejnosti vášnivé debaty. Zatímco někteří oceňovali realističtější a temnější tón, jiní kritizovali odklon od tradičně optimistického vyobrazení Supermana. Kontroverzní scéna, ve které Superman zabije generála Zoda, vyvolala bouřlivé reakce a stala se předmětem nesčetných diskusí o morálce a zodpovědnosti superhrdiny.
Supermanův vztah s Lois Laneovou, který je v komiksech ikonický, byl ve filmech rovněž interpretován odlišně. Amy Adams si vysloužila pochvalu za ztvárnění Lois jako inteligentní a nezávislé novinářky, někteří fanoušci však postrádali jiskření a romantiku, které charakterizovaly jejich vztah v komiksech.
Přes smíšené reakce nelze popřít, že „Muž z oceli“ a „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ zanechaly v popkultuře nesmazatelnou stopu. Filmy inspirovaly řadu komiksových sérií, videoher a dalších produktů. Ať už je váš názor na tyto filmy jakýkoli, jedno je jisté: o Supermanovi a jeho odkazu se bude mluvit ještě dlouhá léta.
Publikováno: 08. 11. 2024