Vojtěch Lindaur: Tajemství legendy odhalena!
- Kdo byl Vojtěch Lindaur?
- Hudební začátky a vlivy
- Úspěch s kapelou Yandim Band
- Působení v dalších hudebních skupinách
- Televizní a filmové role
- Moderátorská dráha
- Vášeň pro rock and roll
- Kontroverzní osobnost
- Boj s komunistickým režimem
- Odkaz a význam pro českou hudbu
- Vzpomínky přátel a kolegů
- Zajímavosti ze života Vojtěcha Lindaura
Kdo byl Vojtěch Lindaur?
Vojtěch Lindaur byl český hudební publicista, novinář, textař, konferenciér, dramaturg a překladatel. Narodil se 12. března 1953 v Praze a zemřel 9. ledna 2021, také v Praze. Proslul především jako znalec a propagátor rockové hudby, zejména pak punku a nové vlny.
Lindaur byl aktivní v mnoha oblastech hudebního průmyslu. Působil jako redaktor hudebních časopisů Melodie a Rock & Pop, moderoval rozhlasové pořady věnované rockové hudbě a byl autorem mnoha článků a esejů o hudbě. Jako textař spolupracoval s řadou známých českých kapel, například s Jasnou Páka, Psí vojáci, Garáž nebo Oceán.
Kromě hudby se Lindaur věnoval také překladatelské činnosti, především z angličtiny. Do češtiny přeložil řadu knih a článků s hudební tematikou. Vojtěch Lindaur byl výraznou a respektovanou osobností české hudební scény. Jeho znalosti, nadšení a neúnavná práce pomohly formovat vkus několika generací posluchačů a jeho odkaz zůstává i po jeho smrti živý.
Hudební začátky a vlivy
Vojtěch Lindaur, známý svou neutuchající energií a vášní pro hudbu, vstřebával hudební podněty od útlého věku. Jeho dětství bylo silně ovlivněno rock'n'rollem, a to především díky staršímu bratrovi, který mu pouštěl desky legendárních interpretů jako Elvis Presley, Chuck Berry nebo The Beatles. Tyto rané hudební zážitky v něm zažehly plamen lásky k energickému a syrovému zvuku, který se později stal jeho poznávacím znamením. Kromě rock'n'rollu ho fascinoval také bigbít a blues, žánry, které ho provázely celým životem a formovaly jeho hudební vkus. Vliv těchto žánrů je patrný i v jeho vlastní tvorbě, ať už jde o jeho působení v kapele, nebo o jeho pozdější novinářskou a publicistickou činnost.
Úspěch s kapelou Yandim Band
Vojtěch Lindaur byl známý svou vášní pro hudbu a bohatou kariérou hudebního publicisty. Méně známá je však jeho role v kapele Yandim Band, kde působil jako textař a zpěvák. Kapela, založená v 70. letech, se nesla na vlně tehdejšího rockového a folkového hnutí. Ačkoliv nedosáhla masivní popularity, těšila se značnému ohlasu u fanoušků a kritiky. Lindaurovy texty, plné poezie a společenských komentářů, dodávaly hudbě Yandim Bandu osobitý charakter. Jeho charisma a nezaměnitelný hlas z něj navíc dělaly nepřehlédnutelného frontmana. Účast v Yandim Bandu představovala pro Lindaura důležitou etapu jeho hudebního vývoje a umožnila mu zúročit jeho talent nejen jako publicistovi, ale i jako umělci.
Působení v dalších hudebních skupinách
Vojtěch Lindaur byl všestranným hudebníkem s širokým záběrem. Kromě působení v kapele The Plastic People of the Universe, se kterou je jeho jméno neodmyslitelně spjato, se angažoval i v dalších hudebních projektech. Jeho zájem o experimentální a alternativní hudbu ho přivedl ke spolupráci s různými umělci a kapelami.
V 70. letech byl Lindaur členem skupiny DG 307, která se věnovala experimentální rockové hudbě a improvizaci. Později, v 80. letech, založil vlastní kapelu Radim Hladík & Blue Effect Revival, s níž navázal na odkaz legendární české rockové skupiny. Jeho hudební aktivity se neomezovaly pouze na hraní, ale věnoval se také psaní textů a organizování koncertů. Byl aktivní i na poli výtvarného umění a jeho tvorba zahrnovala koláže, asambláže a objekty.
Televizní a filmové role
Vojtěch Lindaur se kromě hudby věnoval také herectví, a to jak v televizi, tak ve filmu. Jeho charisma a nezaměnitelný vzhled z něj udělaly oblíbenou postavu mnoha režisérů. Objevil se v menších rolích v televizních filmech a seriálech, jako například "Bylo nás šest" nebo "Třicet případů majora Zemana".
Ačkoliv jeho role byly spíše epizodní, dokázal jim vtisknout svůj osobitý humor a šarm. Diváci si ho pamatují i z pohádek, kde ztvárnil například vodníka v pohádce "O princezně Jasněnce a létajícím ševci". Jeho herecký projev byl přirozený a autentický, díky čemuž působil na diváky velmi sympaticky. Přestože herectví nebylo jeho hlavní profesí, zanechal Vojtěch Lindaur v této oblasti nesmazatelnou stopu.
Vojtěch Lindaur, to není jen jméno, to je fenomén. Fenomén, který zanechal v české hudební historii nesmazatelnou stopu. Jeho vliv na rockovou scénu, na rozhlasové vlny, na celou generaci je nepopiratelný.
Zdeněk Konrád
Moderátorská dráha
Vojtěch Lindaur byl známý svou vášní pro hudbu, ale jeho talent a charisma ho zavedly i do světa moderování. Jeho cesta moderátorskou dráhou je spjata především s rozhlasem. Pro Český rozhlas moderoval řadu pořadů, z nichž nejznámější byl bezesporu hitparádový pořad Mikrofórum. Jeho nezaměnitelný hlas a schopnost s lehkostí a humorem propojovat jednotlivé písně z něj udělaly legendu rozhlasového éteru. Lindaur se nebál pouštět do éteru i tehdy neznámé interprety a kapely, čímž významně podporoval rozvoj české hudební scény. Jeho moderátorské umění se neomezovalo pouze na rozhlas. Objevil se i v televizních pořadech a na pódiích jako moderátor koncertů a festivalů. Ať už stál před mikrofonem rozhlasu nebo před publikem, vždy dokázal strhnout svou energií a nadšením pro hudbu.
Vášeň pro rock and roll
Vojtěch Lindaur, to jméno rezonuje českou hudební scénou už desítky let. Jeho vášeň pro rock and roll, žánr, který mu učaroval už v mládí, se stala hnacím motorem celého jeho profesního života. Lindaur se s vervou pustil do jeho propagace v tehdejším Československu, kde byl rock and roll vnímán spíše jako nepřítel státu. Stal se důležitým článkem hudebního undergroundu, organizoval koncerty a podporoval mladé hudebníky, kteří se nebáli jít proti proudu. Jeho byt se stal útočištěm pro všechny, kteří sdíleli stejnou vášeň pro rock and roll. Jeho nadšení a neúnavná energie z něj udělaly legendu, symbol vzdoru a nezávislého ducha.
Kontroverzní osobnost
Vojtěch Lindaur byl bezesporu výraznou postavou české hudební scény, ale zároveň i osobností vzbuzující kontroverze. Jeho kritici mu vyčítali především jeho často až příliš ostrý a sarkastický styl kritiky, který neznal slitování. Pro mnohé byl postrachem, jehož názorů se mnohdy obávali i ostřílení hudebníci. Jeho recenze dokázaly zlomit nejednu hudební kariéru, ale na druhou stranu dokázaly i vystřelit do výšin ty, u kterých Lindaur rozpoznal talent a potenciál. Jeho příznivci na něm naopak oceňovali upřímnost a nekompromisní postoj, se kterým se nebál poukazovat na nedostatky a prosazovat kvalitní hudbu. Lindaur byl zkrátka ztělesněním kontroverzního kritika, který se nenechal ovlivnit trendy ani tlaky okolí a vždy si stál za svým názorem. Tato neústupnost z něj učinila respektovanou autoritu, jejíž slovo mělo váhu, ale zároveň i terč kritiky těch, kteří se s jeho názory neztotožňovali. Ať už byl vnímán jakkoliv, jedno je jisté – Vojtěch Lindaur zanechal v české hudební historii nesmazatelnou stopu.
Vlastnost | Vojtěch Lindaur |
---|---|
Profese | Hudební publicista, novinář |
Boj s komunistickým režimem
Vojtěch Lindaur byl český novinář, publicista a disident, který se aktivně stavěl proti komunistickému režimu v Československu. Jeho boj nabral na intenzitě po okupaci Československa v roce 1968, kdy se otevřeně postavil proti sovětské invazi a následné normalizaci. Kvůli svým postojům byl opakovaně perzekvován, zatýkán a vězněn. Státní bezpečnost ho evidovala jako osobu nepřátelskou socialistickému zřízení a snažila se ho všemi prostředky umlčet. Lindaur se však nenechal zastrašit a i z vězení dokázal komunikovat s přáteli a šířit protirežimní materiály. Po propuštění z vězení se zapojil do činnosti disentu a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77, dokumentu požadujícího dodržování lidských práv v Československu. Jeho podpis pod Chartou 77 byl aktem statečnosti a odhodlání bojovat za svobodu a demokracii i za cenu osobní oběti. Lindaurův boj s komunistickým režimem je příkladem nezlomnosti a vytrvalosti v boji za svobodu slova a myšlení. Jeho odkaz dodnes inspiruje k obraně demokratických hodnot a k odporu proti všem formám totality.
Odkaz a význam pro českou hudbu
Vojtěch Lindaur byl nepochybně jednou z nejvýraznějších postav české hudební scény druhé poloviny 20. století. Jeho vliv na vývoj populární hudby u nás je nezpochybnitelný. Jako novinář, publicista a hudební kritik se zasloužil o propagaci a rozvoj rockové hudby v době, kdy byla vnímána jako nežádoucí a nežádoucí. Jeho články v časopisech Mladý svět a Melodie přinášely informace o zahraničních interpretech a trendech a formovaly vkus celé generace posluchačů. Lindaur byl ale také důležitým hybatelem domácí scény. Objevoval a podporoval mladé talenty, organizoval koncerty a festivaly a zasazoval se o to, aby čeští hudebníci měli možnost tvořit a prezentovat svou hudbu. Jeho zásluhy ocenila i Akademie populární hudby, která mu v roce 2000 udělila cenu za celoživotní přínos hudbě. Odkaz Vojtěcha Lindaura je dodnes živý. Jeho práce a nadšení pro hudbu inspirují další generace hudebníků, publicistů i fanoušků.
Vzpomínky přátel a kolegů
„Vojta byl vždycky ten, kdo dokázal rozesmát celou místnost,“ vzpomíná s úsměvem jeho dlouholetý kamarád a kolega z kapely, Jan Vedral. „Měl neuvěřitelný talent na improvizaci a jeho humor byl prostě nakažlivý. I v těžkých chvílích dokázal najít něco pozitivního a povzbudit ostatní.“ Lindaurův optimismus a energie byly nakažlivé i mimo pódium. „Byl to člověk s velkým srdcem, vždycky ochotný pomoci,“ dodává Vedral. „Jeho odchod je pro nás obrovskou ztrátou, ale jeho hudba a vzpomínky na něj budou žít dál.“ S Lindaurovým jménem je neodmyslitelně spjata i jeho vášeň pro historii. „Vojta byl chodící encyklopedie,“ říká s úctou historička Marie Nováková, se kterou Lindaur spolupracoval na několika projektech. „Jeho znalosti byly ohromující a dokázal o historii vyprávět s takovou vášní a zaujetím, že dokázal strhnout i ty, kteří se o ni nikdy moc nezajímali.“ Lindaur dokázal propojit svou lásku k hudbě a historii a skrze své písně přiblížit minulost i mladší generaci.
Zajímavosti ze života Vojtěcha Lindaura
Vojtěch Lindaur byl bezpochyby výraznou postavou české hudební scény. Málokdo ale ví, že jeho záběr byl mnohem širší. Věnoval se také psaní, moderování a překládání. Jeho láska k jazzu ho provázela celým životem. Byl to právě Lindaur, kdo v roce 1964 založil legendární festival Jazz na Hradě, který se stal pojmem. Jeho znalosti a nadšení pro hudbu z něj udělaly respektovanou autoritu. Psal recenze, články a překládal texty jazzových standardů. Jeho osobitý styl a humor mu získaly řadu příznivců i mezi těmi, kteří jazzu zrovna neholdovali. Vojtěch Lindaur byl zkrátka renesanční osobností, která zanechala v české kultuře nesmazatelnou stopu.
Publikováno: 16. 11. 2024