Nejlepší seriály krimi, které vás přikují k obrazovce
- Kriminálky: stálice televizních obrazovek
- Klasické detektivky: Poirot, Colombo a ti druzí
- Skandinávská krimi: temná stránka severu
- Drsná realita: kriminálky z ulic měst
- Psychologické thrillery: zločin v lidské mysli
- True crime: skutečné zločiny na obrazovce
- Nové trendy v krimi seriálech
- České kriminálky: od Major Zemana po současnost
- Tipy na nejlepší krimi seriály právě teď
Kriminálky: stálice televizních obrazovek
Kriminální seriály, neboli kriminálky, patří neodmyslitelně k televizní zábavě už desítky let. Jejich obliba neklesá, ba naopak. Diváci se nemohou nabažit napínavých příběhů plných záhad, zločinu a napětí. Co je tak fascinujícího na sledování vyšetřování vražd, únosů a dalších zločinů? Možná je to touha po adrenalinu z bezpečí domova. Nebo touha nahlédnout do mysli zločince a pochopit jeho motivy. Ať už je důvod jakýkoli, kriminálky si své místo na televizních obrazovkách pevně drží. Od klasických detektivek s geniálními detektivy, kteří řeší zapeklité případy jen s pomocí své dedukce, přes akční kriminálky plné přestřelek a honiček, až po psychologické thrillery, které se zaměřují na temné stránky lidské duše, si každý divák najde tu svou oblíbenou kriminálku.
Mezi stálice televizních obrazovek patří seriály jako Město na nohou, Specialisté, Policie Modrava nebo Místo zločinu. Tyto seriály se těší vysoké sledovanosti a dokazují, že kriminálky jsou stále v kurzu.
Klasické detektivky: Poirot, Colombo a ti druzí
Seriály krimi a kriminální seriály zažívají zlatý věk. Ale i v záplavě severské krimi a drsných detektivních thrillerů si klasické detektivky drží své čestné místo. Pojďme si připomenout ty nejoblíbenější a jejich ikonické hrdiny.
Kdo by neznal belgického detektiva Hercula Poirota s jeho pečlivě udržovaným knírkem a vášní pro pořádek? Agatha Christie stvořila postavu, která si podmanila svět literatury i televize. David Suchet se stal pro mnohé tou pravou tváří Poirota, který s neochvějnou logikou a znalostí lidské povahy rozplétá i ty nejzapeklitější případy.
A co teprve poručík Columbo, mistr nenápadnosti v podání Petera Falka? Jeho zdánlivě roztržitý vzhled a věčné: "Ještě jednu otázku, pane..." skrývaly bystrou mysl a talent nachytat vraha do pasti jeho vlastních lží. Columbo nepotřeboval honičky ani přestřelky, stačila mu chytrost a umění všímat si detailů.
Klasické detektivky nás baví i dnes, protože v centru pozornosti je intelekt a dedukce. Nejde o brutalitu, ale o hledání pravdy a odhalování zločinu pomocí důkazů a logiky. Ať už dáváte přednost sofistikovanému Poirotovi nebo zdánlivě obyčejnému Columbovi, jedno je jisté - na klasické detektivky se nezapomíná.
Skandinávská krimi: temná stránka severu
Skandinávské krimi seriály si v posledních letech získaly neuvěřitelnou popularitu a není se čemu divit. Tyto seriály, často označované jako "nordic noir", nám ukazují, že i v zemích známých vysokou životní úrovní a sociálním blahobytem se skrývá temná stránka. Vraždy, únosy, korupce a další zločiny se proplétají příběhy obyčejných lidí, policistů a vyšetřovatelů, kteří se snaží vnést světlo do temnoty.
Název seriálu | Země původu | Počet sérií |
---|---|---|
Detektivové z Luhačovic | Česká republika | 3 |
Místo činu | Německo | 43 |
Co dělá skandinávské krimi tak poutavé? Jedním z faktorů je bezesporu syrová a realistická atmosféra. Zapomenout můžeme na hollywoodský lesk a přehnanou akci. Severské seriály sází na pomalejší tempo, detailní vykreslení postav a psychologickou hloubku. Diváci jsou vtaženi do pochmurné atmosféry, kde déšť bičuje do oken a slunce se zdráhá ukázat.
Dalším důvodem obliby je komplexnost postav. Policisté a detektivové nejsou neomylní hrdinové, ale obyčejní lidé s vlastními problémy a démony. Často bojují s vyhořením, traumaty z minulosti a komplikovanými vztahy. To jim dodává na uvěřitelnosti a diváci s nimi snadno soucítí.
Skandinávské krimi seriály nám ukazují, že zlo se může skrývat i na těch nejméně očekávaných místech. Nabízejí nám pohled do temných zákoutí lidské duše a společnosti a nutí nás přemýšlet o složitých otázkách morálky a spravedlnosti.
Drsná realita: kriminálky z ulic měst
Kriminálky z ulic měst, to není jenom napínavá zábava, ale často i drsná realita. Seriály jako nám ukazují svět zločinu s jeho brutalitou a bezohledností. Vidíme drsné prostředí, ve kterém se pohybují policisté i zločinci. Často se setkáváme s násilím, drogami a korupcí. Tvůrci se snaží o co největší autentičnost, a tak spolupracují s odborníky z praxe - bývalými policisty, kriminalisty nebo psychology. Díky tomu seriály působí realisticky a uvěřitelně. Samozřejmě, nechybí ani napětí a akce, které k žánru krimi neodmyslitelně patří. Diváci jsou vtaženi do děje a prožívají s hrdiny jejich osudy. Kriminálky z ulic měst nám tak ukazují odvrácenou stranu společnosti a nutí nás zamyslet se nad otázkami spravedlnosti, viny a trestu.
Psychologické thrillery: zločin v lidské mysli
Krimi seriály a psychologické thrillery, dva žánry, které si získaly srdce diváků po celém světě. Zatímco kriminálky nás vtáhnou do světa vyšetřování, honiček a dopadení zločinců, psychologické thrillery jdou mnohem hlouběji. Zaměřují se na temné stránky lidské psychiky, motivaci zločinců a dopad jejich činů na oběti i vyšetřovatele.
V psychologických thrillerech se často setkáváme s komplexními a rozporuplnými postavami, které bojují se svými vlastními démony. Pachatelé nebývají jen bezcitní zločinci, ale často inteligentní a charismatičtí jedinci s temnou minulostí. Vyšetřovatelé zase musí čelit nejen zločinu samotnému, ale i vlastním slabostem a traumatům.
Právě tato psychologická hloubka a komplexnost postav dělá z psychologických thrillerů tak poutavý žánr. Diváci se ocitají v napínavé hře na kočku a myš, snaží se rozluštit motivy zločinců a předvídat jejich další kroky. Zároveň jsou nuceni konfrontovat se s temnými stránkami lidské povahy a ptát se sami sebe, co všechno jsou lidé schopni udělat.
True crime: skutečné zločiny na obrazovce
Fascinace zločinem je stará jako lidstvo samo. Od dob Jacka Rozparovače až po moderní sériové vrahy, temná stránka lidské povahy nás přitahuje a děsí zároveň. Není proto divu, že se kriminální seriály těší takové popularitě. Ať už jde o detektivky s propracovanými zápletkami, policejní procedurály s realistickým zobrazením vyšetřování, nebo psychologické thrillery, které se noří do myslí zločinců, krimi žánr nabízí nepřeberné množství možností. V posledních letech se rozmáhá trend tzv. true crime, tedy seriálů inspirovaných skutečnými zločiny. Diváci se tak můžou seznámit s případy, které otřásly světem, ať už jde o vraždy, únosy, nebo finanční podvody. True crime seriály se často opírají o archivní materiály, rozhovory s vyšetřovateli a svědky, a někdy i o výpovědi samotných pachatelů. Díky tomu můžou divákům nabídnout komplexní pohled na daný případ a ukázat, jaký dopad měl na oběti, jejich blízké i celou společnost. Popularita true crime seriálů vyvolává i otázky etické povahy. Je správné profitovat z tragédie druhých? Nehrozí, že se zločinci stanou celebritami a jejich činy budou napodobovány? A jak se vyrovnat s traumatem obětí a jejich blízkých, jejichž příběhy jsou znovu a znovu vytahovány na světlo světa? Na tyto otázky neexistují jednoduché odpovědi. Je však důležité o nich vést diskuzi a přistupovat k true crime seriálům s kritickým odstupem.
Nové trendy v krimi seriálech
Kriminálky, to je žánr, který nikdy neomrzí. Ale jako všechno, i krimi seriály se vyvíjejí. Pryč jsou doby, kdy stačilo ukázat vraždu a detektiva s lupou. Dnešní divák je náročnější, chce víc než jen detektivní zápletku. A tvůrci seriálů se tomu přizpůsobují. Jedním z trendů je prolínání žánrů. Kriminálky se mísí s thrillerem, dramatem, někdy i s černým humorem. Vznikají tak komplexní příběhy, které diváka vtáhnou a nepustí. Dalším trendem je důraz na psychologii postav. Už to nejsou jen figurky, které posouvají děj. Tvůrci se snaží divákům představit jejich motivaci, myšlenkové pochody, a to i u pachatelů. Díky tomu se s postavami můžeme ztotožnit, i když dělají špatná rozhodnutí. A nesmíme zapomenout na realističnost. Moderní kriminálky se inspirují skutečnými případy, využívají nejnovější forenzní metody a ukazují práci policie takovou, jaká doopravdy je. Samozřejmě, pořád je to fikce, ale s nádechem reality, která diváky baví. Takže až budete příště vybírat, na co se podívat, zkuste dát šanci některé z moderních kriminálek. Možná budete překvapeni, jak moc se tento žánr posunul.
Seriály krimi, to je jako dívat se do zrcadla společnosti. Jen s tím rozdílem, že v zrcadle vidíme sami sebe a v kriminálkách ty stíny, které se snažíme skrývat.
Eliška Procházková
České kriminálky: od Major Zemana po současnost
Česká televize a kriminálky, to je spojení, které k sobě neodmyslitelně patří. Od dob normalizace, kdy se na obrazovkách objevoval legendární major Zeman, až po současnost, kdy se těší velké oblibě seriály jako Případy 1. oddělení nebo Rapl, si čeští diváci kriminální příběhy zamilovali. Co stojí za popularitou tohoto žánru? Možná je to touha po spravedlnosti, která vítězí nad zlem, možná napětí a adrenalin, které kriminálky přinášejí, nebo touha nahlédnout do světa zločinu a poznat jeho zákonitosti.
Ať už je důvod jakýkoli, jedno je jisté: české kriminálky si vydobyly své pevné místo na televizních obrazovkách a těší se velké oblibě napříč generacemi. Od starších seriálů jako Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana nebo Četnické humoresky, přes devadesátkové hity jako Zdivočelá země nebo Dobrodružství kriminalistiky, až po současné favority jako Polda, Specialisté nebo Labyrint. České kriminálky nabízejí širokou škálu témat, postav a prostředí, a tak si v nich každý najde to své.
Tipy na nejlepší krimi seriály právě teď
Krimi žánr je stálicí televizních obrazovek a streamovacích platforem. Pokud hledáte napínavou zábavu, máme pro vás tipy na seriály, které vás nepustí. Milovníci severské krimi si přijdou na své s dánskou novinkou "Kastanjemanden" (Netflix). Temný příběh o sériovém vrahovi, který na místě činu zanechává figurky z kaštanů, vás chytne a nepustí. Pro fanoušky britských detektivek doporučujeme "Line of Duty" (BBC iPlayer). Seriál sleduje práci protikorupční jednotky a nabízí komplexní zápletku plnou zvratů. Z britské produkce pochází i "Broadchurch" (ITV Hub), komornější krimi drama o vyšetřování vraždy malého chlapce v poklidném přímořském městečku. Atmosféra je hutná a herecké výkony strhující. Pokud dáváte přednost americkým kriminálkám, nenechte si ujít "Mindhunter" (Netflix). Seriál nahlíží do počátků profilování zločinců v FBI a sleduje dva agenty, kteří se snaží pochopit myšlení sériových vrahů. "True Detective" (HBO Max) je antologický seriál, kde každá série vypráví jiný kriminální případ s jinými postavami. První série s Matthew McConaugheyem a Woody Harrelsonem v hlavních rolích se stala kultovní záležitostí. Ať už preferujete jakýkoli typ krimi, věříme, že si z našich tipů vyberete.
Publikováno: 15. 08. 2024
Kategorie: filmy a seriály