Nejlepší filmy roku 2022: Tyto filmové pecky musíte vidět!

Nejlepší Filmy Roku 2022

Nejlepší akční filmy roku 2022

Uplynulý rok nám naservíroval pořádnou porci akčních filmů, ale které z nich skutečně stály za to? Na špici se vyšplhal "Top Gun: Maverick" s Tomem Cruisem, který dokázal, že i po letech umí pořádně rozproudit adrenalin. Skvělou podívanou nabídl i "Bullet Train" s Bradem Pittem v hlavní roli, kde se akční scény prolínaly s humorem. Fanoušci komiksů si pak přišli na své s "The Batmanem", kde Robert Pattinson ukázal temnější tvář netopýřího hrdiny. A nesmíme zapomenout ani na "Everything Everywhere All at Once" - bláznivou akční jízdu multivesmírem, která uchvátila kritiky i diváky.

Nejlepší komedie roku 2022

Rok 2022 byl na kvalitní komedie poměrně štědrý. Diváci se mohli smát u bláznivé jízdy "Everything Everywhere All at Once", která bravurně míchala žánry a humor. Za zmínku stojí i satirický horor "The Menu", který si dělal legraci z kulinářského světa. Milovníci romantických komedií si přišli na své s filmem "Bros: Příběh dvou bratrů", který nabídl svěží pohled na vztahy v LGBTQ+ komunitě. A nesmíme zapomenout ani na animák "Rodina na baterky", který pobavil malé i velké diváky.

Nejlepší dramata roku 2022

Rok 2022 byl pro filmové nadšence nebývale štědrý i co se týče dramat. Ať už preferujete komorní příběhy s psychologickou hloubkou, historická dramata s epickým záběrem, nebo sociálně kritické snímky reflektující aktuální problémy, v roce 2022 jste si rozhodně přišli na své. Mezi nejdiskutovanější dramata roku patřil bezpochyby snímek „Tár“ s Cate Blanchett v hlavní roli, který sklízel ovace na filmových festivalech. Za pozornost stál i film „The Fabelmans“ od Stevena Spielberga, který s nostalgií a citem pro detail zpracoval téma vlastního dětství. Fanoušky i kritiky zaujal také snímek „Aftersun“, komorní drama o vztahu otce a dcery, které si vysloužilo nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář.

Nejlepší horory roku 2022

Rok 2022 byl pro horory štědrý. Fanoušci se dočkali návratu kultovních postav i originálních děl, které naháněly husí kůži. Mezi nejdiskutovanější patřil "X" od režiséra Ti Westa, brutální pocta exploatovaným filmům 70. let. Milovníci nadpřirozena si přišli na své s "Barbarian", napínavým thrillerem z děsivého Airbnb. Atmosféru staré školy pak připomněl "Nope" od Jordana Peelea, mistra moderního hororu, který si pohrává s očekáváním diváků. Ať už preferujete krvavé jatka, psychologické hry nebo mrazivé nadpřirozeno, rok 2022 nabídl hororové zážitky pro každého.

Nejlepší sci-fi filmy roku 2022

Rok 2022 nebyl na sci-fi trháky nejštědřejší, ale i tak se našlo pár filmů, které stály za to. Všichni fanoušci marvelovek si přišli na své s filmem Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, který nabídl strhující cestu paralelními světy. Pro milovníky epických vesmírných bitev tu byl film Top Gun: Maverick, kde se představil Tom Cruise v životní formě. A kdo hledal něco komornějšího, ale o to napínavějšího, ten mohl sáhnout po snímku Nope od Jordana Peelea.

Nejlepší dokumenty roku 2022

Rok 2022 byl bohatý na silné dokumentární filmy, které nám nabídly vhled do rozmanitých témat a osudů. Mezi ty nejzdařilejší počiny patří například "Navalnyj" od režiséra Daniela Rohera, strhující příběh o Alexeji Navalném, ruském opozičním lídrovi, který přežil pokus o otravu. Snímek získal řadu ocenění, včetně ceny BAFTA za nejlepší dokument. Dalším výjimečným dokumentem je "Všichni, které dýcháme" od režisérky Shaunak Sen, který se zaměřuje na znečištění ovzduší v Dillí a skupinu lidí, kteří se snaží s tímto problémem bojovat. Film získal cenu poroty na festivalu Sundance a byl nominován na Oscara.

České filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro český film bohatý na zajímavé počiny. Diváci se mohli těšit na dlouho očekávané premiéry jako historické drama "Jan Žižka" od Petra Jákla s Benem Fosterem v hlavní roli, které slibovalo velkolepou podívanou. Do kin se vrátil i Jan Svěrák s komedií "Betlémské světlo", která s humorem a nadhledem glosuje současnou společnost. Pozornost vzbudil také debut Vavřince Křižka "Poupata", syrové drama z prostředí dětského domova. Rok 2022 potvrdil, že český film má stále co nabídnout a diváci se mají na co těšit i v budoucnu.

Seriálové tipy roku 2022

Uplynulý rok nám nadělil spoustu skvělých seriálů a vybrat ty nejlepší je těžký úkol. Pro milovníky napětí a tajemna doporučujeme "Osvícená" s úžasnou Evou Josefíkovou v hlavní roli. Pokud dáváte přednost historickým dramatům, nenechte si ujít "Božena", velkolepý seriál o životě Boženy Němcové. Pro fanoušky sci-fi je tu pak "Stopa", napínavá detektivka z prostředí virtuální reality. Ať už si vyberete cokoli, věříme, že si seriálový večer užijete.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: nejlepší filmy roku 2022