Nejlepší filmy roku 2012: Co jste možná neviděli?

Filmy 2012

Nejočekávanější filmy roku 2012

Rok 2012 byl nabitý filmovými premiérami, na které fanoušci po celém světě netrpělivě čekali. Mezi nejočekávanější snímky patřil bezpochyby závěrečný díl trilogie Christophera Nolana o Batmanovi - Temný rytíř povstal. Film s Christianem Balem v hlavní roli sliboval epické zakončení příběhu netopýřího hrdiny a diváky nezklamal. Dalším hitem, který lákal do kin davy, byl první díl filmové adaptace knižního bestselleru Suzanne Collins - Hunger Games. Jennifer Lawrence v roli Katniss Everdeen uchvátila diváky po celém světě a film odstartoval úspěšnou filmovou sérii. Fanoušci sci-fi pak s napětím očekávali premiéru filmu Prometheus režiséra Ridleyho Scotta. Film, který je prequelem k Vetřelci, nabídl úchvatnou podívanou a zatajil dech nejednomu divákovi. Rok 2012 byl zkrátka filmovým svátkem, který nabídl nezapomenutelné zážitky pro všechny filmové fanoušky.

Nejvýdělečnější trháky roku 2012

Rok 2012 byl pro filmový průmysl mimořádně úspěšný, s řadou trháků, které lámaly rekordy v návštěvnosti kin a tržbách. Diváci se hrnuli do kinosálů, aby zhlédli nejnovější filmové pecky od superhrdinských spektáklů po animované rodinné filmy. Mezi nejvýdělečnější snímky roku 2012 patřily Avengers, film od studia Marvel, který spojil oblíbené komiksové hrdiny jako Iron Man, Captain America a Thor. Film se stal celosvětovým fenoménem a vydělal neuvěřitelných 1,5 miliardy dolarů. Dalším kasovním trhákem byl druhý díl trilogie Temný rytíř povstal, který uzavřel epickou ságu o Batmanovi od režiséra Christophera Nolana. Film s Christianem Balem v hlavní roli si připsal na konto přes 1 miliardu dolarů. Animovaný film Já, padouch 2 si získal srdce diváků po celém světě svými roztomilými postavičkami a humorným příběhem. Film o Gruovi a jeho věrných Mimoni vydělal přes 970 milionů dolarů. Mezi další divácky úspěšné filmy roku 2012 patřily Skyfall, poslední bondovka s Danielem Craigem, Hobit: Neočekávaná cesta, první díl fantasy trilogie Petera Jacksona, a Hunger Games, adaptace populární knižní série. Tyto filmy nabídly divákům napětí, akci, humor a emoce, a potvrdily tak sílu filmového média bavit a inspirovat miliony lidí po celém světě.

České filmy roku 2012

Rok 2012 byl pro český film rokem různorodým, plným silných příběhů i odvážných experimentů. Diváci se mohli ponořit do historického dramatu, zasmát se u komedie i bát se u napínavého thrilleru. Mezi nejdiskutovanější snímky patřil bezesporu film … , který s provokativním tématem … a silným hereckým výkonem … vzbudil vlnu emocí. Na opačném pólu žánrového spektra se pak nacházela komedie … , která si získala srdce diváků svým laskavým humorem a hvězdným obsazením v čele s … .

Zapomenout nesmíme ani na debutující režiséry, kteří do českého filmu v roce 2012 vnesli svěží vítr. Film … zaujal kritiky svým originálním vizuálním stylem a neotřelým pohledem na … . Rok 2012 byl také rokem, kdy se český film prosadil i v zahraničí. Film … byl oceněn na prestižním filmovém festivalu v … , což jen potvrdilo kvalitu a originalitu české kinematografie.

Vedle celovečerních filmů se dařilo i dokumentární tvorbě. Snímek … , mapující … , oslovil diváky svým silným příběhem a emotivním zpracováním. Rok 2012 byl pro český film rokem úspěšným, který nabídl divákům širokou škálu žánrů a potvrdil, že česká kinematografie má stále co nabídnout.

Oceňované filmy roku 2012

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem silným, plným výjimečných snímků, které si vysloužily uznání kritiků i diváků. Mezi nejvíce oceňované filmy roku 2012 patřil bezpochyby snímek Argo, napínavý thriller režiséra a herce Bena Afflecka, který si odnesl Oscara za nejlepší film. Film vypráví o riskantní operaci CIA na záchranu šesti amerických diplomatů během íránské krize rukojmích. Dalším favoritem Oscarů se stal film Lincoln režiséra Stevena Spielberga s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli. Day-Lewis za svůj výkon získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Film se zaměřuje na poslední měsíce života Abrahama Lincolna a jeho snahu o prosazení 13. dodatku k ústavě, který zrušil otroctví. Do třetice se o Oscara za nejlepší film ucházel i snímek Pí a jeho život, vizuálně ohromující adaptace stejnojmenného bestselleru o neuvěřitelné cestě indického chlapce a bengálského tygra na záchranném člunu. Režisér Ang Lee si za film vysloužil Oscara za nejlepší režii. Mezi další oceňované filmy roku 2012 patřily například romantická komedie Terapie láskou, muzikál Bídníci, akční thriller Skyfall nebo sci-fi western Django Unchained.

Nejzajímavější žánry roku 2012

Rok 2012 byl pro filmový svět rokem pestrým, plným blockbusterů i nezávislých snímků. Diváci si přišli na své v kinech i doma u obrazovek. Mezi nejvýraznější žánry roku 2012 patřily akční sci-fi snímky. "Avengers" od Marvelu a "Temný rytíř povstal" od Christophera Nolana trhaly rekordy v návštěvnosti a potvrdily oblibu superhrdinských filmů. Fanoušci fantasy si užili první díl Hobita Petera Jacksona "Hobit: Neočekávaná cesta", který je vrátil do Středozemě. Dramatické filmy s hvězdným obsazením jako "Argo" Bena Afflecka a "Nespoutaný Django" Quentina Tarantina sklízely ovace kritiků i diváků. Milovníci animovaných filmů se bavili u "Rebelky" od Pixaru a "Hotel Transylvánie" od Sony Pictures Animation. Rok 2012 zkrátka nabídl pro každého filmového fanouška něco.

Nové filmové trendy roku 2012

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem plným vzrušujících trendů. Diváci se hrnuli do kin na velkolepé blockbustery jako Avengers, Temný rytíř povstal a Skyfall, které dominovaly žánru akčních filmů a nastavily novou laťku pro vizuální efekty a strhující akční sekvence. Superhrdinské filmy se staly fenoménem a jejich popularita prudce rostla, což otevřelo dveře novým filmovým franšízám a postavám.

Zároveň se ale prosazovaly i nezávislé filmy s originálními příběhy a silnými hereckými výkony. Filmy jako Argo, Lincoln a Pí a jeho život sklízely uznání kritiky i diváků a dokazovaly, že i v době velkorozpočtových produkcí je stále místo pro komornější a osobnější díla.

Rok 2012 byl také rokem, kdy se do kin dostaly první filmy natočené technologií 3D, která slibovala revoluci ve filmovém zážitku. I když ne všechny filmy v 3D dokázaly využít potenciál této technologie naplno, některé snímky, jako například Život Pi, dokázaly diváky ohromit a vtáhnout je do děje dosud nevídaným způsobem.

Herecké výkony roku 2012

Rok 2012 byl na filmové plátno bohatý a přinesl s sebou řadu nezapomenutelných hereckých výkonů. Daniel Day-Lewis v roli Abrahama Lincolna v historickém dramatu Lincoln předvedl mistrovskou kreaci plnou emocí a hloubky. Jeho výkon mu vynesl zaslouženě Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Joaquin Phoenix v dramatu The Master ztvárnil postavu veterána z druhé světové války zmítaného vnitřními démony s neuvěřitelnou syrovostí a intenzitou. Jeho výkon byl nominován na Oscara a sklidil obrovský ohlas kritiky.

V ženské kategorii zazářila Jennifer Lawrence v romantické komedii Silver Linings Playbook. Její ztvárnění svérázné Tiffany, která se potýká s vlastními problémy, bylo svěží, vtipné a zároveň dojemné. Zaslouženě si za něj odnesla Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Nezapomenutelný výkon předvedla i Jessica Chastain v thrilleru Zero Dark Thirty, kde ztvárnila agentku CIA pátrající po Usámovi bin Ládinovi. Její herecký výkon byl plný odhodlání, síly a zároveň zranitelnosti.

Rok 2012 byl zkrátka rokem silných hereckých osobností a jejich nezapomenutelných výkonů, které dodnes rezonují ve světě filmu.

Režiséři roku 2012

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem plným silných režisérských vizí. Mezi režiséry, kteří se zapsali do filmové historie svými filmy vydanými v roce 2012, patří například Quentin Tarantino se svým jižanským eposem N Django Unchained, který si vysloužil Oscara za nejlepší původní scénář. Ang Lee uchvátil diváky po celém světě vizuálně ohromujícím dobrodružstvím Pí a jeho život, za které získal Oscara za nejlepší režii. David O. Russell si získal uznání kritiků i diváků komediálním dramatem Silver Linings Playbook, které se pyšní hvězdným obsazením v čele s Bradley Cooperem a Jennifer Lawrence. Christopher Nolan završil svou batmanovskou trilogii epickým filmem Temný rytíř povstal, který se stal jedním z nejvýdělečnějších filmů roku. Joss Whedon s filmem Avengers dokázal, že komiksové filmy můžou být inteligentní a zábavné zároveň. Rok 2012 byl zkrátka rokem, kdy se režiséři nebáli riskovat a posouvat hranice filmového média.

Filmové festivaly roku 2012

Rok 2012 byl ve světě filmu rokem plným filmových festivalů, které nám nabídly pestrou škálu snímků z celého světa. Od Cannes po Benátky, přes Berlín až po Karlovy Vary, filmoví fanoušci měli z čeho vybírat.

V Cannes zazářil rakouský režisér Michael Haneke se svým černobílým dramatem Amour, které si odneslo Zlatou palmu. Film vypráví příběh stárnoucího páru, který se vyrovnává s těžkou nemocí. V Benátkách se zase blýskl korejský režisér Kim Ki-duk se svým poetickým dramatem Pieta, které získalo Zlatého lva. Film se zaměřuje na brutálního lichváře, jehož život se obrátí vzhůru nohama, když potká ženu, která tvrdí, že je jeho matka.

Berlínský filmový festival ocenil Zlatým medvědem italsko-francouzské drama Cesare musí zemřít od bratří Tavianiových. Film vypráví příběh o skupině vězňů, kteří ve vězení nastudijí Shakespearovu hru Julius Caesar. Karlovy Vary pak patřily českému filmu. Hlavní cenu, Křišťálový glóbus, si odneslo drama Poupata od Olmo Omerzu. Film se odehrává v maloměstě a vypráví příběh rodiny, která se snaží vyrovnat s minulostí.

Rok 2012 byl pro filmový svět rokem silných příběhů, talentovaných režisérů a nezapomenutelných filmových zážitků. Filmové festivaly nám opět dokázaly, že film má sílu oslovit diváky po celém světě a vyvolat v nich ty nejhlubší emoce.

Filmové skandály roku 2012

Rok 2012 nebyl na filmové skandály nijak chudý. Hned na začátku roku vzbudil rozruch film "Hon", ve kterém dánský režisér Thomas Vinterberg ukázal temnou stránku falešných obvinění ze sexuálního zneužívání. Film vyvolal bouřlivé reakce a rozdělil diváky i kritiky na dva nesmiřitelné tábory.

Další kontroverzi vyvolal americký snímek "Zero Dark Thirty" o dopadení Usámy bin Ládina. Kritici filmu vytýkali, že ospravedlňuje mučení a staví americkou armádu do příliš hrdinského světla. Film se stal terčem kritiky i ze strany politiků a vyvolal debatu o metodách boje proti terorismu.

Zapomenout nesmíme ani na francouzský film "Láska" od Michaela Hanekeho, který šokoval diváky syrovým a naturalistickým zobrazením stáří a umírání. Film získal Zlatou palmu v Cannes, ale pro mnoho diváků byl příliš silnou kávou.

Rok 2012 byl zkrátka rokem, kdy se filmaři nebáli dotýkat kontroverzních témat a vyvolávat vášnivé debaty.

Filmy roku 2012 na DVD a Blu-ray

Rok 2012 byl pro filmový svět úrodný a přinesl nám řadu snímků, které si našly cestu do srdcí diváků a staly se klasikou. Na DVD a Blu-ray nosičích se objevila pestrá škála žánrů, od akčních trháků po dojemná dramata.

Fanoušci komiksových adaptací se dočkali hned několika lahůdek. Temný rytíř povstal uzavřel batmanovskou trilogii Christophera Nolana s Christianem Balem v hlavní roli. Avengers zase odstartovali novou éru marvelovského filmového vesmíru a ukázali sílu filmového propojení.

Milovníci sci-fi si přišli na své s filmem Prometheus, který rozšířil mytologii Vetřelce. Dobrodružnou podívanou nabídl první díl Hobita s podtitulem Neočekávaná cesta, který nás vrátil do Středozemě.

Dramatické role si s přehledem střihli Daniel Day-Lewis v historickém Lincolnovi a Joaquin Phoenix v sektářském dramatu Mistr. Oba herci za své výkony sklidili zasloužené nominace na Oscara.

Rok 2012 byl zkrátka pro filmový svět silným ročníkem. Na DVD a Blu-ray nosičích si tak každý fanoušek filmu našel to své.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Karel Čapek

Tagy: filmy 2012 | filmy vydané v roce 2012