Nejlepší animované filmy 2001: Shrek, Monstra a další pecky!
- Shrekův zelený triumf
- Příšerky s.r.o. a emoce
- Cesta do fantazie: Miyazakiho vrchol
- Atlantida: Disneyho zapomenutý poklad
- Jimmy Neutron: Génius na prázdninách
- Lady a Tramp II: Tulákova dobrodružství
- Final Fantasy: Esence života
- Král Škorpión: Animovaný prequel
- Waking Life: Experimentální animace
- Osmosis Jones: Akční komedie v těle
- Megamysl: Superpadouch s dobrým srdcem
- Příběh žraloka: Podmořský gangster
- Barnyard: Zvířecí mejdan na statku
- Vánoční koleda: Dickens v animaci
- Nová dobrodružství Medvídka Pú
Shrekův zelený triumf
Rok 2001 byl pro animované filmy přelomový. Na plátna kin vtrhl zelený obr Shrek a navždy změnil tvář animované zábavy. Film studia DreamWorks Pictures si získal srdce diváků po celém světě a odstartoval novou éru počítačové animace. Shrekův úspěch nebyl náhodný. Film s vtipem a nadhledem parodoval klasické pohádky a nabídl svěží alternativu k tehdejší produkci Disneyho. Shrekův zelený triumf byl podpořen i skvělým dabingem v čele s hlasem Jiřího Lábuse a originální hudbou. Film získal Oscara za nejlepší animovaný film a stal se fenoménem, který ovlivnil celou generaci diváků.
Příšerky s.r.o. a emoce
Animované filmy z roku 2001 nám daly nezapomenutelné zážitky a jeden z nich je bezpochyby Příšerky s.r.o. Tento film od Pixaru si získal srdce diváků po celém světě a to nejen díky svému humoru a skvělé animaci, ale také díky dojemnému příběhu o přátelství a překonávání strachu.
Příšerky s.r.o. se zaměřují na emoce strachu a smíchu. Hlavní hrdinové, James P. "Sulley" Sullivan a Mike Wazowski, pracují ve společnosti, která získává energii z dětského křiku. Celý jejich svět se ale obrátí vzhůru nohama, když se do něj dostane malá holčička Boo. Zjistí, že dětský smích je mnohem silnější než křik a že strach, který celou dobu cítili, byl vlastně zbytečný.
Film s lehkostí a humorem otevírá témata předsudků, strachu z neznámého a síly přátelství. Ukazuje nám, že i zdánlivě děsivé příšerky můžou mít dobré srdce a že smích je tou nejlepší zbraní proti strachu. Příšerky s.r.o. tak nejsou jen zábavným filmem pro děti, ale i dojemným příběhem pro všechny věkové kategorie, který v nás zanechá hřejivý pocit a úsměv na tváři.
Cesta do fantazie: Miyazakiho vrchol
Rok 2001 byl pro animované filmy rokem výjimečným. Vedle pixarovského hitu Shrek se na plátnech kin objevil i film, který se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků po celém světě – Cesta do fantazie od legendárního japonského režiséra Hajaao Miyazakiho. Tento vizuálně ohromující a emocionálně silný snímek se stal okamžitě klasikou a potvrdil Miyazakiho pozici mistra animovaného filmu.
Cesta do fantazie vypráví příběh malé holčičky Čihiro, která se s rodiči stěhuje do nového domova. Cestou se však ztratí a ocitne se v tajemném světě duchů a magických bytostí. Aby Čihiro přežila a našla cestu zpět ke svým rodičům, musí se spolehnout na svou odvahu, laskavost a nově nalezené přátele.
Miyazaki ve filmu mistrně propojuje japonskou mytologii s univerzálními tématy jako je přátelství, odvaha a hledání vlastní identity. Cesta do fantazie je filmem pro všechny generace, který si podmaní diváky svou krásou, humorem i hloubkou.
Atlantida: Disneyho zapomenutý poklad
Rok 2001 byl pro animované filmy rušným rokem. Shrek uchvátil publikum svým humorem a odvážným přístupem k pohádkám. Příšerky s.r.o. nás zase vzaly do světa, kde se dětský strach mění v energii. Uprostřed této animované smršti se však objevil film, který, ačkoliv nezaznamenal okamžitý úspěch, si v průběhu let vydobyl kultovní status: Atlantida: Tajemná říše. Tento Disneyho počin, inspirovaný dílem Julese Verna, vynikal steampunk estetikou, propracovaným světem a dobrodružným příběhem.
Atlantida bohužel neuspěla v kinech tak, jak studio doufalo. Důvody byly různé, od netradičního vizuálního stylu, který se odlišoval od tehdejšího trendu, až po temnější tón příběhu. Navzdory vlažnému přijetí kritiků a diváků se Atlantida postupem času stala milovaným filmem pro mnohé. Fanoušci oceňují jeho originalitu, sympatické postavy a nadčasové poselství o chamtivosti a důležitosti ochrany kulturního dědictví.
Jimmy Neutron: Génius na prázdninách
Rok 2001 byl pro animované filmy výjimečný. Na plátna kin se tehdy podívala celá řada dnes již kultovních snímků, které si získaly srdce malých i velkých diváků. Mezi nimi nechyběl ani dobrodružný příběh malého génia Jimmyho Neutrona s názvem "Jimmy Neutron: Génius na prázdninách".
Tento americký animák, který se v originále jmenuje "Jimmy Neutron: Boy Genius", režíroval John A. Davis a produkovalo ho studio DNA Productions ve spolupráci s Nickelodeon Movies a Paramount Pictures. Film si vysloužil nominaci na Oscara v kategorii nejlepší animovaný film, kde mu ale vítězství nakonec uniklo. Přesto se stal diváckým hitem a odstartoval úspěšnou franšízu, která zahrnuje i několik televizních seriálů a videoher.
Příběh filmu se točí kolem geniálního, ale občas trochu naivního chlapce Jimmyho Neutrona, který žije ve městě Retroville. Jimmy miluje vědu a vynálezy, které mu ale občas přerostou přes hlavu. A přesně to se stane i na začátku filmu, kdy se Jimmyho experiment vymkne kontrole a způsobí, že všichni dospělí z Retroville zmizí. Jimmy a jeho přátelé tak musí zachránit situaci a vydat se na dobrodružnou cestu, aby své rodiče a ostatní dospělé přivedli zpět.
Lady a Tramp II: Tulákova dobrodružství
„Lady a Tramp II: Tulákova dobrodružství“ je animovaný film z roku 2001, který navazuje na klasický snímek „Lady a Tramp“ z roku 1955. Film byl vydán přímo na DVD a VHS a je součástí vlny pokračování disneyovských klasik, které se objevily na přelomu tisíciletí.
Děj se odehrává v době, kdy už Lady a Tramp mají štěňata. Jedno z nich, neposedný Bišonek, touží po svobodě a životě bez pravidel. Uteče z domova a přidá se k partě pouličních psů vedených charismatickým, ale drsným Tulákem. Bišonek se snaží zapadnout mezi drsné psy a dokázat, že na to má. Mezitím se Lady a Tramp vydávají Bišonka hledat a prožívají svá vlastní dobrodružství.
Film „Lady a Tramp II: Tulákova dobrodružství“ je typickým zástupcem animovaných filmů z roku 2001, které se snažily navázat na úspěch starších disneyovek. Nabízí barevnou animaci, chytlavé písničky a jednoduchý, ale dojemný příběh o rodině a přátelství.
Final Fantasy: Esence života
Rok 2001 byl pro animované filmy přelomový. Vedle Shreka a Monstra s.r.o. se na plátnech kin objevil i ambiciózní projekt Final Fantasy: Esence života. Film, inspirovaný populární herní sérií od Square Enix, se pyšnil tehdy revoluční počítačovou animací. Postavy a prostředí vypadaly neuvěřitelně realisticky, což bylo na začátku nového milénia něco nevídaného. Příběh filmu se odehrával v budoucnosti, kde Zemi ovládli mimozemští duchové a lidstvo bojuje o přežití. Hlavní hrdinkou byla vědkyně Aki Ross, která se snažila najít způsob, jak duchy porazit a zachránit planetu.
Ačkoliv byl film po vizuální stránce ohromující, u kritiky i diváků narazil na rozporuplné reakce. Mnozí ocenili jeho vizuální stránku a ambice, jiní kritizovali příliš komplikovaný děj a nevýrazné postavy. Komerčně film propadl, což zřejmě zhatilo plány na případná pokračování. Přesto si Final Fantasy: Esence života vydobyla své místo v historii animovaného filmu. Dokázala, že počítačová animace může dosahovat neuvěřitelné realistické krásy a inspirovala celou řadu dalších tvůrců. I přes komerční neúspěch zůstává film zajímavým experimentem a důkazem technologického pokroku v oblasti animace na počátku 21. století.
Král Škorpión: Animovaný prequel
V roce 2001 se na plátnech kin objevil animovaný film Shrek, který si získal srdce diváků po celém světě. Málokdo ale ví, že ve stejném roce spatřil světlo světa i další animovaný snímek, který se stal předchůdcem slavné akční série Mumie. Film Král Škorpión: Animovaný prequel vypráví příběh mladého Mathayuse, který se po tragické smrti svého otce vydává na cestu za pomstou.
Animovaný prequel se od hrané verze s Dwaynem "The Rock" Johnsonem v hlavní roli liší nejen vizuálním stylem, ale i tónem vyprávění. Zatímco hraný film sází na akční scény a humor, animovaný prequel se zaměřuje spíše na dobrodružství a emoce. Diváci se tak mohou těšit na napínavý příběh plný zvratů, který je zasazen do exotického prostředí starověkého Egypta.
Animovaný film Král Škorpión: Animovaný prequel sice nezaznamenal takový komerční úspěch jako Shrek, přesto si dokázal najít své věrné fanoušky. Ti ocenili především propracovanou animaci, poutavý příběh a sympatické postavy. Film tak i po letech od svého uvedení do kin baví malé i velké diváky.
Waking Life: Experimentální animace
Film Waking Life Richarda Linklatera z roku 2001 je fascinující ukázkou experimentální animace. Linklater, známý svými filmy jako „Před úsvitem“ nebo „Chlapectví“, se v tomto snímku pouští do neprobádaných vod rotoskopie. Tato technika, při níž se animace kreslí přes natočené záběry, dodává filmu snovou a neskutečnou atmosféru. Waking Life není typickým animákem. Nečekejte klasický příběh s jasnou zápletkou. Film je spíše sérií filozofických rozhovorů a úvah o smyslu života, snění a vnímání reality. Hlavní postava, mladý muž, proplouvá různými prostředími a potkává celou řadu postav, z nichž každá mu předkládá svůj pohled na svět.
Waking Life je film, který si žádá aktivního diváka. Nutí k zamyšlení, klade otázky a nedává jednoznačné odpovědi. Jeho vizuální stránka je hypnotická a originální, hudba podmanivá. Pokud hledáte netradiční filmový zážitek a nebojíte se trochy filozofování, Waking Life by vám neměl uniknout. Rok 2001 byl silným rokem pro animovaný film. Vedle Waking Life vznikly i další pozoruhodné snímky, například Shrek nebo Příšerky s.r.o. Waking Life však vyčnívá svou experimentální povahou a hloubkou myšlenek. Je to film, který si vás získá svou originalitou a nutí k zamyšlení ještě dlouho po zhlédnutí.
Osmosis Jones: Akční komedie v těle
Rok 2001 byl pro animované filmy pestrý. Vedle Shreka a Monstra s.r.o. se na plátnech kin objevila i akční komedie zasazená do lidského těla – Osmosis Jones. Film originálně kombinuje hraný film s animací. Zatímco dobrodružství bílé krvinky Osmosise Jonese a pilulky Drixenala se odehrávají v animovaném světě lidského organismu, vnější svět, kde žije Frank, postava, v jejímž těle se film odehrává, je hraný.
Tento netradiční přístup k animaci zaujme malé i dospělé diváky. Děti ocení humorné zpracování, dospělí zase inteligentní humor a narážky na fungování lidského těla a imunitního systému. Osmosis Jones je tak zábavnou a zároveň edukativní podívanou. Film se nebojí ani vážnějších témat, jako je zodpovědnost za vlastní zdraví a hygiena.
I přes inovativní koncept a hvězdné obsazení, v originálním znění propůjčil hlas Osmosisovi Chris Rock a Drixenalovi Bill Murray, film v kinech propadl. Kritici mu vyčítali přílišnou jednoduchost a předvídatelnost. I přes to si Osmosis Jones získal své věrné fanoušky a dnes je považován za kultovní klasiku.
Megamysl: Superpadouch s dobrým srdcem
Rok 2001 byl pro animované filmy výjimečný. Světlo světa spatřily snímky, které se staly legendami a dodnes baví malé i velké diváky. Jedním z nich je i Megamysl, superpadouch s dobrým srdcem. Příběh modrého génia s obří hlavou, který se po letech snažení konečně zbaví svého úhlavního nepřítele Metromana, v kinech sice nesklidil takový úspěch jako Shrek či Monstra s.r.o., přesto si ale našel své věrné fanoušky.
Megamysl je totiž jiný než ostatní padouši. Jeho ďábelské plány jsou spíše komické a jeho touha po ovládnutí Metro City pramení spíše z nudy a pocitu nepochopení než ze skutečné zlovůle. A když už se mu konečně podaří Metromana porazit, zjistí, že mu vlastně chybí. Bez rivala, se kterým by mohl poměřovat síly, ztrácí Megamysl smysl života.
Film si pohrává s klišé superhrdinských filmů a nabízí svěží pohled na věčný boj dobra a zla. Ukazuje, že i padouch může mít city a že i ten největší hrdina potřebuje protivníka, aby si uvědomil svou vlastní hodnotu. Ačkoliv Megamysl nepatří mezi nejznámější animáky roku 2001, rozhodně stojí za zhlédnutí. Jeho inteligentní humor, sympatické postavy a originální příběh si vás zaručeně získají.
Příběh žraloka: Podmořský gangster
Rok 2001 byl pro animované filmy výjimečný. Vedle Shreka a Monstra s.r.o. se zrodil i Podmořský gangster, příběh žraloka Lennyho, který se snaží najít své místo v drsném světě podmořského gangu. Lenny, syn obávaného Dona Lina, má ale jeden malý problém - je vegetarián. Jeho pacifistická povaha a odpor k násilí z něj dělají černou ovci rodiny.
Lennyho život se obrátí vzhůru nohama, když se nečekaně stane hrdinou. Jeho popularita roste a on se ocitá v centru pozornosti. Jenže pravda o jeho hrdinství je úplně jiná a Lenny se musí rozhodnout, zda bude žít ve lži, nebo se postaví pravdě a riziku, že zklame svého otce i celou komunitu.
Podmořský gangster je film plný humoru, akce a chytlavé hudby. Nabízí svěží pohled na svět gangsterů, tentokrát z pohledu roztomilých mořských tvorů.
Rok 2001 byl pro animovaný film jako skok do neznáma. Technologie se rozvíjely závratnou rychlostí a tvůrci se nebáli experimentovat. Výsledkem byla směsice stylů a žánrů, která oslovila diváky po celém světě.
Zdeněk Štindl
Barnyard: Zvířecí mejdan na statku
Rok 2001 byl pro animované filmy velice plodný. Diváci se mohli těšit na Shreka, Monstra s.r.o. nebo Doba ledová. Mezi těmito animovanými velikány se nenápadně proplížil i snímek Barnyard: Zvířecí mejdan na statku. Film vypráví o partě zvířecích kamarádů, kteří si užívají bezstarostný život na farmě, když je jejich farmář pryč. Krávy tančí, prasata hrají karty a kohout Otis vede bujaré večírky. Idylka ale končí ve chvíli, kdy se na scéně objeví smečka lstivých kojotů, kteří ohrožují slepice. Otis, zvyklý spíše na zábavu, se musí postavit do role zodpovědného vůdce a ochránit své přátele.
Název filmu | Společnost | Celosvětové tržby (USD) |
---|---|---|
Shrek | DreamWorks Animation | 484 409 218 |
Příšerky s.r.o. | Pixar Animation Studios | 562 816 256 |
Barnyard: Zvířecí mejdan na statku sice nezaznamenal takový kasovní trhák jako ostatní animáky roku 2001, ale i tak si našel své věrné fanoušky. Film zaujal především humorem, který ocení malí i velcí diváci. Zatímco děti se baví nad zvířecími kousky, dospělí ocení vtipné narážky a parodie na známé filmy. Barnyard: Zvířecí mejdan na statku je tak ideální volbou pro rodinný filmový večer.
Vánoční koleda: Dickens v animaci
Rok 2001 nebyl jen rokem přelomového Pána prstenů: Společenstvo prstenu, ale také rokem, kdy se na plátnech kin objevily hned dvě animované adaptace slavné "Vánoční koledy" od Charlese Dickense. První z nich, "Vánoční koleda", byla britsko-americká koprodukce, která vsadila na tradiční, dvourozměrnou animaci. Druhá, "Vánoční příběh", pocházela z dílny francouzského režiséra a nabídla divákům netradiční vizuální zážitek v podobě loutek a počítačové animace.
Obě verze se držely základní premisy Dickensova příběhu o lakomém starci Ebenezeru Scroogeovi a jeho proměně během jedné noci, kdy ho navštíví duchové Vánoc. Zatímco britsko-americká verze sází na věrnost předloze a klasický styl animace, francouzská verze si s příběhem pohrává volněji a láká na originální vizuální stránku.
Ať už dáváte přednost tradičnímu pojetí nebo experimentům, rok 2001 nabídl hned dvě možnosti, jak si připomenout nadčasový příběh o Vánocích, štědrosti a odpuštění.
Nová dobrodružství Medvídka Pú
Rok 2001 byl pro animované filmy výjimečný. Na plátna kin dorazily snímky jako Shrek, Příšerky s.r.o. a Doba ledová, které uchvátily diváky po celém světě. V záplavě těchto hitů se však ztratilo jedno pokračování milovaného dětského příběhu – Medvídek Pú: Medvídkovy příběhy.
Tento film, rozdělený do menších epizod, nenavázal na klasické snímky z produkce Walta Disneyho ze 70. let. Místo toho se tvůrci rozhodli pro jednodušší, dvourozměrnou animaci, která připomínala spíše televizní seriály. I přes absenci velkolepé animace si Medvídkovy příběhy zachovaly kouzlo původních příběhů A. A. Milnea. Diváci se tak mohli znovu setkat s milovanými postavičkami jako je Pú, Prasátko, Tygr nebo Ijáček a prožít s nimi nová dobrodružství v Stokorcovém lese.
Přestože Medvídkovy příběhy z roku 2001 nezaznamenaly takový divácký úspěch jako jiné animované filmy z téhož roku, pro mnohé fanoušky Medvídka Pú představují milou vzpomínku na dětství. Film si i dnes drží své kouzlo a dokazuje, že na poutavém příběhu a sympatických postavách záleží víc než na nejmodernější animaci.
Publikováno: 22. 08. 2024
Kategorie: filmy a seriály