Marie Poledňáková: Filmy, které hřejí u srdce i po letech
- Dětství a začátky u filmu
- První krůčky: Televizní tvorba
- Komedie, které pobavily miliony
- S tebou mě baví svět: Fenomén 80. let
- Jak dostat tatínka do polepšovny: Oblíbená klasika
- Copak je to za vojáka...: Pokračování legendy
- Příběhy z hereckého světa
- Spolupráce s legendárními herci
- Odkaz Marie Poledňákové: Humor a naděje
- Filmy pro celou rodinu: Nestárnoucí odkaz
Dětství a začátky u filmu
Marie Poledňáková, režisérka, která nám přinesla tolik smíchu a radosti svými filmy, měla dětství plné kontrastů. Narodila se v roce 1941 ve Strakonicích do rodiny, která se musela vyrovnávat s těžkostmi válečných let. Po válce se rodina přestěhovala do Štětí, kde Marie prožila své dětství. Přestože nebyla z filmové rodiny, láska k filmu se u ní projevila už v raném věku. Trávila hodiny v kině, kde hltala jeden film za druhým a snila o tom, že se jednou i ona bude podílet na vzniku takových kouzelných světů. Její cesta k filmu ale nebyla přímočará. Po maturitě na gymnáziu se rozhodla pro studium na FAMU, ovšem ne na režii, ale na kameru. Během studií si uvědomila, že ji láká spíše práce s herci a vyprávění příběhů, a tak po roce změnila obor na režii.
První krůčky: Televizní tvorba
Marie Poledňáková, královna československé filmové komedie, nezačala svou kariéru na stříbrném plátně, ale v televizi. Její první krůčky v tomto odvětví zahrnovaly psaní scénářů a režii televizních inscenací a pohádek. Právě v televizi si Poledňáková osvojila řemeslo a vypracovala si svůj charakteristický styl – kombinaci laskavého humoru, všímavého pozorování všedního života a silných ženských postav.
Mezi její rané televizní počiny patří například televizní film Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a jeho pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Tyto filmy, v nichž si zahráli Tomáš Holý a František Němec, si okamžitě získaly srdce diváků a staly se kultovními klasikami. Po úspěchu těchto filmů se Poledňáková přesunula k celovečerním filmům, kde natočila další nestárnoucí hity jako S tebou mě baví svět (1982) nebo Líbáš jako Bůh (2009). I když se Poledňáková později věnovala především filmové tvorbě, její televizní začátky zanechaly v její tvorbě nesmazatelnou stopu a pomohly jí stát se jednou z nejvýraznějších postav české kinematografie.
Komedie, které pobavily miliony
Marie Poledňáková, to je jméno, které rezonuje českou kinematografií už desítky let. Její komedie, často s humorem na hraně a nezapomenutelnými hláškami, si získaly srdce milionů diváků napříč generacemi. Kdo by neznal Šimkovy ze S tebou mě baví svět, kteří se stali symbolem roztomilé dětské rozpustilosti, nebo svéráznou rodinu Homolkových z trilogie, která s humorem sobě vlastním reflektovala tehdejší normalizační společnost? Filmy Marie Poledňákové se nesmazatelně zapsaly do dějin české komedie a dodnes baví diváky v televizi i na filmových plátnech. Její talent pro zachycení obyčejných lidských příběhů s nadhledem a humorem z ní učinil jednu z nejúspěšnějších českých režisérek a scenáristek. Ať už jde o rodinné komedie, pohádky nebo filmy pro pamětníky, filmy s Marií Poledňákovou v pozadí slibují vždy skvělou zábavu a nezapomenutelný filmový zážitek.
S tebou mě baví svět: Fenomén 80. let
Marie Poledňáková, to je pojem spjatý s československou komedií 80. let. Její filmy, jako "S tebou mě baví svět", "Jak dostat tatínka do polepšovny" nebo "Copak je to za vojáka…", patřily a stále patří k těm nejoblíbenějším a nejcitovanějším. Poledňáková dokázala ve svých filmech vystihnout atmosféru tehdejší doby, a to s humorem a nadhledem. Její postavy, ať už to byl svérázný děda Komárek, smolař Pepa Dvořák nebo roztržitý major Terazky, si získaly srdce diváků napříč generacemi. Filmy Marie Poledňákové nejsou jen zábavou, ale i svědectvím o době, ve které vznikaly. Přinášejí nadčasové příběhy o rodině, přátelství a lásce, které oslovují diváky i po letech. Její humor je laskavý, ale zároveň nechybí kritické postřehy a nadsázka, díky čemuž její filmy nestárnou a baví i dnes.
Jak dostat tatínka do polepšovny: Oblíbená klasika
Marie Poledňáková, to je pojem. Režisérka, scenáristka a spisovatelka, která nám nadělila nespočet filmových skvostů. Její komedie baví už několik generací a staly se nedílnou součástí české kinematografie. Kdo by neznal hlášky jako "Já ti dám, ty potvoro jedna!" nebo "Hliník se odstěhoval do Humpolce!"?
Název filmu | Rok vydání | Hlavní téma |
---|---|---|
S tebou mě baví svět | 1982 | Rodinná dovolená na horách |
Jak dostat tatínka do polepšovny | 1978 | Vztah otce a syna |
Líbáš jako Bůh | 2009 | Láska a vztahy ve středním věku |
Právě Jak dostat tatínka do polepšovny patří mezi ty filmy, na které se s láskou a nostalgií vzpomíná. Příběh o dvou roztomilých holčičkách, které se snaží dát své rodiče znovu dohromady, je plný humoru, ale i dojemných momentů. A co teprve herecké obsazení? František Němec, Jiřina Bohdalová, Tomáš Holý a další – zkrátka herecká esa, která z filmu udělala nezapomenutelný zážitek.
Ať už patříte mezi pamětníky, nebo se teprve chystáte na svou první projekci, filmy Marie Poledňákové vás zaručeně pobaví a pohladí po duši.
Copak je to za vojáka...: Pokračování legendy
Marie Poledňáková, královna českých filmových komedií, nám nadělila nespočet nezapomenutelných hlášek a postav. Kdo by neznal Šimáčkovy ze S tebou mě baví svět nebo svéráznou rodinu Homolkových? Její filmy baví už několik generací a právem patří do zlatého fondu české kinematografie.
Mezi ty nejikoničtější snímky patří bezesporu trilogie o vojákovi Josefu Švejkovi, kde v hlavní roli exceloval Rudolf Hrušínský. "Copak je to za vojáka...?" ptají se dodnes diváci u televizních obrazovek, když sledují Švejkova dobrodružství za první světové války. Film je protkán humorem, satirou a nadhledem, s nímž Poledňáková dokázala zobrazit absurditu války a lidské povahy.
Příběhy z hereckého světa
Filmy Marie Poledňákové, to je kapitola sama pro sebe. Její komedie s nadhledem a laskavým humorem baví už několik generací. Málokdo ale ví, kolik úsilí a někdy i perných chvil se za natáčením skrývalo. Vzpomeňme třeba na natáčení legendární scény s knedlíky ve filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Herec František Němec, představitel tatínka, musel knedlíky skutečně jíst, a to po celý den natáčení. A že jich nebylo málo! Poledňáková si potrpěla na autentičnost, a tak se herci museli poprat s nejednou výzvou. Herečka Jana Preissová, hvězda filmu „S tebou mě baví svět“, vzpomínala, jak se s Marií Poledňákovou během natáčení často dohadovaly o detailech. Režisérka měla jasnou představu o každé scéně a postavě a šla si za ní s neúnavnou energií. A výsledek? Filmy, které se staly nedílnou součástí české kinematografie a hlášky z nich zlidověly.
Spolupráce s legendárními herci
Marie Poledňáková, to jméno rezonuje v srdcích mnoha českých a slovenských diváků. Její filmy, plné humoru, emocí a nezapomenutelných postav, se staly nedílnou součástí naší filmografie. Ať už je to bláznivá rodinka Homolkových, roztomilý S tebou mě baví svět, nebo dojemný Jak vytrhnout velrybě stoličku, Poledňáková vždy dokázala najít ty správné herce, kteří vdýchli jejím příběhům život.
Spolupracovala s těmi největšími legendami českého filmu. Vzpomeňme na nezapomenutelný výkon Františka Němce v roli dědy Homolky, nebo na neodolatelnou Jiřinu Bohdalovou coby babičku. Její filmy proslavily i tehdejší dětské hvězdy, jako byl Tomáš Holý, Yvetta Kornová, nebo Lukáš Vaculík. Poledňáková měla cit pro výběr herců, kteří se dokázali sžít se svými postavami a předat divákům emoce, jež v sobě skrývaly. Právě díky této symbióze režisérky a herců se její filmy staly tak populární a nadčasové.
Filmy Marie Poledňákové jsou jako teplé buchty s povidly - voňavé, sladké a hřejí u srdce i po letech.
Anežka Malá
Odkaz Marie Poledňákové: Humor a naděje
Marie Poledňáková nám zanechala mnohem víc než jen filmové pásy. Zanechala nám odkaz plný humoru, naděje a upřímných emocí, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí několika generací. Její filmy, jako například „S tebou mě baví svět“, „Jak dostat tatínka do polepšovny“ nebo „Jak se krotí krokodýli“, se staly kultovními a dodnes baví malé i velké diváky. Poledňáková ve svých filmech dokázala s lehkostí a humorem zobrazit každodenní radosti i starosti obyčejných lidí, a právě v tom tkví jejich nadčasovost. Její postavy, ať už je to svérázná maminka z trilogie o rodině Homolkových, nebo potrhlý děda Komárek z komedie „Co je doma, to se počítá, pánové“, si získaly srdce diváků svou lidskostí a humorem. Filmy Marie Poledňákové nám připomínají, že i v těžkých chvílích je důležité neztrácet optimismus a víru v dobro. Její dílo je důkazem toho, že humor a naděje jsou nadčasové hodnoty, které dokáží spojovat lidi napříč generacemi. Poledňáková nám svým odkazem připomíná, že život je krásný a je třeba si ho užívat plnými doušky.
Filmy pro celou rodinu: Nestárnoucí odkaz
Filmy Marie Poledňákové se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků napříč generacemi. Její komedie s lidským nadhledem a vtipem, často s dětskými hrdiny v popředí, baví už desítky let a neztrácejí nic ze svého kouzla. Kdo by neznal hlášky jako „Párek v rohlíku“ z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny nebo „Já jsem malej, ale šikovnej“ z filmu S tebou mě baví svět? Právě tyto filmy se staly nedílnou součástí české filmografie a dodnes je s láskou sledují celé rodiny. Poledňáková ve svých filmech dokázala vystihnout každodenní radosti i starosti obyčejných lidí a podat je s humorem a pochopením. Její filmy tak nestárnou, ale naopak s přibývajícími lety získávají na autentičnosti a nadčasovosti. Její tvorba je důkazem, že kvalitní filmy pro celou rodinu, které osloví malé i velké, mají své nezastupitelné místo a jejich odkaz přetrvává.
Publikováno: 09. 11. 2024